niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutObchody Memorial Day w New Britain

Obchody Memorial Day w New Britain

Memorial Day to święto, podczas którego w sposób szczególny otacza się pamięcią żołnierzy poległych na różnych frontach świata. Również polonijni weterani zrzeszeni w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce dbają co roku o upamiętnienie polskich żołnierzy, którzy zginęli w obronie ojczyzny.

W niedzielę, 29 maja, przy Pomniku Katyńskim w New Britain odbyła się ceremonia, w której udział wzięli członkowie Pl. #111 im. gen. Józefa Hallera wraz z członkiniami działającego przy placówce Korpusu Pomocniczego Pań. Pomnik ten został ufundowany 42 lata temu przez Pl. #111 im. gen. Hallera i od tamtej pory stanowi ważne miejsce pamięci przypominające o kaźni polskich oficerów w Katyniu.

Mistrzem niedzielnej ceremonii był Thomas Bozek. Odśpiewano hymny Polski i USA, po czym ks. Stanisław Dudek z parafii Sacred Heart w New Britain wygłosił krótką inwokację. Następnie oddano potrójną salwę honorową i u stóp pomnika złożono wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Warto przypomnieć, że również prezydent RP Andrzej Duda odwiedził to miejsce i złożył wieniec pod tym pomnikiem w 2019 r. podczas swej pierwszej, historycznej, wizyty w stanie Connecticut.

Kolejnego dnia w New Britain odbyły się obchody zorganizowane przez władze miasta, w których również uczestniczyli polscy weterani. Złożono wieniec pod monumentem upamiętniającym ofiary I wojny światowej w Walnut Hill Park, odbyła się uroczystość przy monumencie poświęconym gen. Kazimierzowi Pułaskiemu, a także ceremonia w Central Parku w New Britain.

WEM
Fot. Robert Iwanicki, Alicja Kosałka

spot_img

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -