niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaUSANowy JorkNowojorska publiczność zachwycona inscenizacją polskiego reżysera

Nowojorska publiczność zachwycona inscenizacją polskiego reżysera

Metropolitan Opera już po raz trzeci gościła spektakl reżyserowany przez Mariusza Trelińskiego. „Moc przeznaczenia” należy do mniej znanych dzieł Giuseppe Verdiego. Publiczność przyjęła premierę owacyjnie, krytycy nie byli jednomyślni w ocenach.

Współczesna inscenizacja „Mocy przeznaczenia” wzbudziła aplauz widzów. Fot. Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Utwór włoskiego mistrza pojawił się na słynnej, nowojorskiej scenie po blisko 30 latach przerwy. Inspirowana historią Don Juana opera pochodzi z późnego okresu twórczości autora „Traviaty”. Libretto obraca się wokół tematów zemsty, przemocy, kaskady katastrof.

Oglądamy spektakularny rozpad świata patriarchatu, trzy etapy dekonstrukcji społecznej. Najpierw świat prosperity, samozadowolenia, co prowadzi do wojny, która jest upadkiem absolutnym. W finale widzimy postapokaliptyczny świat, ludzi żyjących w tunelach metra – komentuje Treliński.

Opera stawia pytanie, które słychać od zawsze. Jest proste, ale trudno na nie odpowiedzieć: czy mamy wolną wolę, czy też jesteśmy marionetkami w rękach losu – zaznacza polski reżyser.

Nie wszyscy krytycy byli spektaklem zachwyceni, ale poświęcili mu obszerne recenzje. Dużo miejsca zajęła w nich inscenizacja Trelińskiego. „New York Times” zwracał uwagę na rolę Leonory (sopran Lise Davidsen). Pisał, że w szarej, ciemnostalowej, nowoczesnej inscenizacji, usytuowanej na granicy między ponurą rzeczywistością a ponurym snem, Davidsen była filarem znakomitej obsady, pod kierunkiem ze smakiem prowadzącego orkiestrę Nézeta-Séguina.

Treliński stwierdził, że wpływ na inscenizację miała rzeczywistość toczącej się wojny w Ukrainie. Z tego punktu widzenia wojna to piekło, a jej następstwa są jeszcze gorsze – podkreślał magazyn „New York Classical Review”.

tom


Obsada: Yannick Nézet-Séguin (dyrygent), Lise Davidsen (Leonora), Judit Kutasi (Preziosilla), Brian Jagde (Don Alvaro), Igor Golovatenko (Don Carlo di Vargas), Patrick Carfizzi (Brat Melitone), Soloman Howard (Markiz di Calatrava/Ojciec Gwardian)

Twórcy: Mariusz Treliński (reżyseria), Boris Kudlička (scenografia), Moritz Junge (kostiumy), Marc Heinz (światło), Bartek Macias (projekcje), Maćko Prusak (choreografia),

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -