wtorek, 27 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusetts„Nieopowiedziane 39-45”

„Nieopowiedziane 39-45”

Młoda Polka z Bostonu chce w postaci muzyki utrwalić wspomnienia osób, które przeżyły II wojnę światową.

Pan Klimczak – 104 lata. Fot. Archiwum Basi Gałaj

Ideą projektu „Nieopowiedziane 39-45” jest utrwalenie historii osób walczących i żyjących podczas II wojny światowej w formie 8 piosenek napisanych na podstawie ich historii i wspomnień.

Jest to projekt i album muzyczny, który skupia się na pokazaniu tego, że gdyby wojna wybuchła dzisiaj – to my moglibyśmy być jej uczestnikami; pokazaniu, że osoby żyjące w 1939 roku miały takie same uczucia, emocje, marzenia jak my – wyjaśnia Basia Gałaj, pomysłodawczyni projektu.

Pani Barbara Gancarczyk. Fot. Archiwum Basi Gałaj

Basia Gałaj mieszka w Bostonie i studiuje na Berklee College Of Music na wydziale Contemporary Writing and Production with a minor in Creative Entrepreneurship. Jest też parafianką polskiego kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie i aktywnie uczestniczy w życiu parafialnej i polonijnej wspólnoty.

Od sierpnia 2018 roku spotykałam się z żywymi świadkami II wojny światowej, rozmawiałam z nimi i na podstawie ich wspomnień, emocji – pisałam utwory – opowiada Basia. – Nie możemy o tych osobach zapomnieć i chciałabym pokazać tym, którzy nadal są wśród nas, że są dla nas ważni i że o nich pamiętamy – dodaje. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.nieopowiedziane.com.

opr. JS

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -