Greater Hartford Orthodontics w Newington, CT leczy zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Dzisiejsza technologia sprawia, że leczenie ortodontyczne jest szybsze, wygodniejsze i bardziej skuteczne niż kiedykolwiek. O swojej przychodni, z której korzysta też wielu Polaków, oraz o sposobach, kosztach i korzyściach płynących leczenia w rozmowie z „Białym Orłem” opowiada dr Edward Cos.
„Biały Orzeł”: Jest Pan ortodontą, ale to nie był to Pana pierwszy kierunek na studiach. Jak zaczęła się Pana przygoda w tej dziedzinie stomatologii?
Edward Cos: Zawsze byłem zafascynowany nauką i moim pierwszym kierunkiem na studiach były badania farmaceutyczne. Ale brakowało mi w tej dziedzinie kontaktu z ludźmi, więc zacząłem podążać w kierunku sprzedaży leków, a później wyposażenia dentystycznego. Praca w branży dentystycznej mi się spodobała i ostatecznie zdecydowałem, że w niej zostanę. Rozpocząłem szkołę dentystyczną, a jako specjalność wybrałem ortodoncję ze względu na to, że polega ona na tak naprawdę na konieczności rozwiązywania kompleksowych problemów, a to mnie intrygowało.
Po skończeniu rezydentury w stolicy kraju, czyli w Waszyngtonie, otworzył Pan własną przychodnię w Newington. Co sprowadziło Pana do centralnej części stanu Connecticut?
Wychowałem się w Stamford, na południu stanu. Szkoła dentystyczna sprawiła, że skierowałem swoje kroki do Farmington, gdzie mieszkaliśmy z żoną przed 4 lata podczas mojej nauki w szkole dentystycznej. Po 2 latach w Waszyngtonie, gdzie odbyłem rezydenturę, zdecydowaliśmy że wrócimy do Connecticut, do miejsca, za którym bardzo tęskniliśmy. Znalazłem idealne miejsce, aby otworzyć własną praktykę w Newington i osiedliliśmy się ponownie w niedaleko położonym Farmington, gdzie dziś wychowujemy dzieci.
Pracuje Pan zarówno z dziećmi, jak i z osobami dorosłymi. Czy rodzaj leczenia ortodontycznego zależy od wieku pacjenta? Czy jest jakiś wiek, w którym ktoś powinien bądź nie powinien rozważać leczenia?
Zasady przesuwania się zębów są takie same w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Myślę, że w przypadku osób dorosłych leczenie na przestrzeni ostatnich lat zrobiło się bardziej popularne, szczególnie ze względu na estetykę dostępnych metod, takich jak przezroczyste aparaty bądź wyrównywacze. Z reguły pierwsze konsultacje w przypadku dzieci odbywają się około 7. roku życia. Ale o dziwo niedawno zakończyliśmy leczenie i usunęliśmy aparaty u pacjenta, który miał 82 lata!
Jeżeli technologia w ciągu ostatnich lat zmieniła i zwiększyła liczbę dostępnych metod leczenia, czy jest dzisiaj łatwiej leczyć problemy ortodontyczne i czy pacjenci rzeczywiście mają więcej opcji?
Aparaty ortodontyczne i wyrównawcze dostępne są od wielu lat… ale to prawda, że technologia je cały czas udoskonala. Leczenie jest dziś szybsze, wygodniejsze i bardziej estetyczne niż kiedykolwiek wcześniej. W naszej klinice używamy najnowszych technologii, trójwymiarowego skanowania i drukowania oraz komputerowych rozwiązań, aby leczenie było precyzyjnie dostosowane do potrzeb i problemów danego pacjenta.
Jakie czynniki wypływają zatem na wybranie odpowiedniej opcji czy metody leczenia dla danego pacjenta?
Dla wielu pacjentów pierwszym czynnikiem, który najczęściej rozważają, jest to, czy aparat będzie widoczny. Oczywiście ważną rolę odgrywa też koszt i częstotliwość, z jaką aparaty muszą być zmieniane, dostosowywane. Wielu pacjentów wybiera przezroczyste opcje, ale mamy też sporo młodych pacjentów, którzy nadal preferują metalowe aparaty, które dziś dostępne są w różnych kolorach i wzorach, co niektórym dzieciom sprawia frajdę.
Ile czasu przeciętnie zajmuje leczenie?
To też zależy od wielu rzeczy. Przede wszystkim od tego, jak duża jest wada zgryzu. Duże znaczenie ma też stan zdrowia zębów i dziąseł. Ostateczne zależy to też od samego pacjenta, czy nosi aparat przez rekomendowaną ilość godzin, czy przestrzega instrukcji, czy wspiera działanie aparatu naciągającymi gumkami itd. Leczenia może trwać krótko, nawet dwa miesiące, do nawet dwóch lat w ciężkich przypadkach. Uważam jednak, że zaangażowanie pacjenta jest tu o wiele ważniejszym czynnikiem niż wiek.
Jakie są korzyści leczenia wad zgryzu czy przesuwających się zębów? Czy są one tylko związane z estetyką, wyglądem czy są również korzyści stricte zdrowotne?
To prawda, że dla wielu osób jest to związane przede wszystkim z estetyką, wiele osób uważa, że wyeliminowanie wad „zmieniło ich życie”. Ale coraz więcej badań wskazuje na wpływ zdrowego zgryzu na stan i zdrowie dziąseł i kości.
Dla wielu osób leczenie ortodontyczne wiąże się ze sporą ceną, co niektórych odstrasza. Ile kosztuje leczenie i czy Pana klinika umożliwia rozłożenie kosztów na raty?
Na koszt wpływa rodzaj leczenia oraz jak długo ono trwa. Pracujemy niemal z wszystkimi ubezpieczeniami i prawie w każdym przypadku jesteśmy w stanie zagwarantować, że koszt będzie niższy niż $150 na miesiąc… często o wiele niższy.
Ostatnie 12 miesięcy drastycznie zmieniło sposób, w jaki żyjemy, pracujemy, a nawet to, jak się leczymy. Czy Pana przychodnia jest w pełni otwarta? W jaki sposób zapewniacie pacjentom bezpieczeństwo?
Nasi pacjenci mogą być spokojni. Spełniamy, a nawet wyprzedzamy, wszystkie rekomendacje CDC (Center for Disease Control) oraz Rady Dentystycznej, w tym stosujemy regularną dezynfekcję, ograniczanie liczby pacjentów w budynku oraz ankietowanie pacjentów i osób im towarzyszących na temat Covid-19 i sprawdzanie temperatury.
Dla osób zainteresowanych wstępną konsultacją – ile kosztuje taka wizyta?
Pierwsza konsultacja jest zawsze bezpłatna. Przedstawiamy potencjalnemu pacjentowi wszystkie dostępne opcje leczenia i pacjent płaci dopiero, kiedy zdecyduje się jednej z nich poddać.
Rozmawiał Darek Barcikowski
Greater Hartford Orthodontics
Dr Edward Cos
365 Willard Ave., Suite #2H, Newington, CT 06111
(blisko „Małej Polski” w New Britain)
860-667-8277
www.greaterhartfordortho.com