czwartek, 28 października, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkNarodowe Czytanie 2021 z Pierwszą Damą RP w Nowym Jorku

Narodowe Czytanie 2021 z Pierwszą Damą RP w Nowym Jorku

Prezydent z Małżonką składają wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której Andrzej Duda bierze udział w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia ONZ. We wtorek Pierwsza Dama – już tradycyjnie – dołączyła do polonijnej młodzieży w Konsulacie Generalnym RP, gdzie czytano lekturę tegorocznej edycji Narodowego Czytania: „Moralność Pani Dulskiej”.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie kilkunastu polonijnych szkół ze wschodniego wybrzeża USA

To już trzecia edycja Narodowego Czytania organizowana w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku z moim udziałem, a 10. odsłona Narodowego Czytania w Polsce – przypomniała Agata Kornhauser-Duda. Wyraziła radość, że po przerwie spowodowanej pandemią tradycja wspólnego czytania w Nowym Jorku jest kontynuowana i cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów. Jak zauważyła Małżonka Prezydenta utwór w dużej mierze mówi o polskim społeczeństwie i duszy Polaka z początku XX wieku, „również tego, który kiedyś zamieszka w wolnej Polsce”. – Sztuka Zapolskiej jest ponadczasowa i uniwersalna, przedstawia bowiem przywary przypisywane mieszczaństwu w początku XX wieku, podwójną moralność. Zapolska piętnuje w swojej tragifarsie kołtuńskiej zło i niesprawiedliwość, obłudę i zakłamanie: cechy, które możemy obserwować zawsze i w każdym społeczeństwie – podkreśliła. Głos zabrała także Anita Włodarczyk, popularyzatorka sportu, która zachęcała uczniów do aktywności fizycznej.

W Narodowym Czytaniu uczestniczyli uczniowie z 13 placówek oświatowych ze wschodniego wybrzeża. Młodzi ludzie to uczestnicy i laureaci konkursu recytatorskiego „Słowem – Polska” ogłoszonego przez Kancelarię Prezydenta RP, odbywającego się pod patronatem Pierwszej Damy i skierowanego do polskich uczniów uczących się języka polskiego poza ojczyzną.

Tegoroczną lekturą była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

W konkursie wzięło udział 720 uczniów szkół polskich i polonijnych z całego świata. Małżonka Prezydenta podkreśliła, że ogromne podziękowania należą się również rodzicom, nauczycielom i wychowawcom za to, że zachęcają młodych ludzi do odkrywania piękna języka polskiego.

Spotkanie w polskim konsulacie było okazją do uhonorowania uczniów – laureatek konkursu. Z rąk Pierwszej Damy nagrody odebrali zdobywcy I i III miejsca w kategorii wiekowej 7-9 lat. – Jeszcze raz, serdecznie Wam gratuluję osiągnięcia tak imponującego wyniku – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Finał konkursu recytatorskiego „Słowem-Polska” zainicjowanego przez małżonkę prezydenta odbył się w formie on-line 8 lipca 2021 r.

W spotkaniu uczestniczyła także trzykrotna złota medalistka olimpijska Anita Włodarczyk

We wtorkowym spotkaniu wzięli udział konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, Wicekonsul Mateusz Gmura, Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Dorota Andraka. Pierwszej Damie towarzyszył minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w KPRP.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku – „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. Rok temu, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

prezydent.pl
Fot. KPRP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -