Dziennikarka prowadząca „Fakty” w TVN otrzymała prestiżową nagrodę za inne od codziennych zajęć wyzwanie. Odniosła spektakularny sukces, zdobywając wraz z reżyserką Małgorzatą Łupiną i całą ekipą realizatorską nagrodę Srebrnego Delfina w Cannes. Uczestniczyła w tworzeniu filmu „W cieniu Świetlistego Szlaku”, który okazał się najlepszy w kategorii Etnografia i Socjologia.
„Ten dokument to wstrząsająca historia kilkudziesięcioosobowej grupy Indian z plemienia Ashaninka, do której razem z ekipą @tvnstyle_official dotarliśmy w małej wiosce, w peruwiańskiej części Amazonii. Przez prawie 30 lat byli więzieni w dżungli przez terrorystów z organizacji Świetlisty Szlak. W 2015 roku odbiły ich peruwiańskie służby antyterrorystyczne. Kiedy żyli w niewoli, spali w dołach wyłożonych suchymi liśćmi, jedli to, co znaleźli w lesie. Mężczyźni wcielani byli siłą w szeregi Świetlistego Szlaku, kobiety były torturowane, bite, gwałcone, zmuszane do pracy i do walki. Urodzone z gwałtów dzieci były szkolone na przyszłych żołnierzy organizacji. Kiedy odzyskali wolność, dostali życie, którego nigdy wcześniej nie znali i zostali zostawieni sami sobie” – napisała dziennikarka na swoim Instagramie.
Anita Werner dziękuje publicznie reżyserce filmu za zaproszenie do projektu. Angaż dziennikarki był zgodny z jej zainteresowaniami i wykształceniem. Ukończyła kulturoznawstwo ze specjalnością filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Jednak nie tylko znajomość filmów, ale i dział w takowych kusił ją od początku. Mając siedemnaście lat zagrała główną rolę żeńską w filmie „Słodko gorzki” Władysława Pasikowskiego (1996). Oprócz tego wystąpiła w filmach „Dzieje mistrza Twardowskiego” (1995) i „To my” (2000). Po udziale w serialu „Zostać miss” (2001) zrezygnowała z kariery aktorskiej.
Karierę dziennikarską rozpoczęła od Wizji Sport. Następnie pojawiła się w TVN24, z którym związana jest od początku istnienia stacji (od 2001 r.). Na antenie TVN24 prowadzi „Fakty po południu” i „Fakty po Faktach”. Jest autorką kilku publikacji książkowych, a także wykładowczynią na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Halina Kossak