sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaNa Zamku Królewskim odbyły się centralne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Na Zamku Królewskim odbyły się centralne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Zabytki są żywymi świadkami naszej przeszłości. Odzwierciedlają naszą tradycję, kulturę i wartości – powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, generalna konserwator zabytków Bożena Żelazowska podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Warszawie.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalna konserwator zabytków Bożena Żelazowska podczas w głównych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, 18 kwietnia, w Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara

„Zabytki nie są jedynie obiektami architektonicznymi czy historycznymi. Są one żywymi świadkami naszej przeszłości. Odzwierciedlają naszą tradycję, kulturę i wartości. Każdy zabytek jest unikalną opowieścią o ludziach, którzy kiedyś go stworzyli, o wydarzeniach, które miały w nim miejsce, i o społecznościach, które go pielęgnowały” – powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalna konserwator zabytków Bożena Żelazowska.

„Dlatego tak ważne jest, abyśmy zrozumieli i docenili znaczenie zabytków oraz podejmowali wysiłki na rzecz ich zachowania. W obliczu zmieniającego się świata, z coraz szybszym tempem urbanizacji i rozwoju, ochrona zabytków staje się niezwykle istotna. Niestety wiele zabytków jest narażonych na zaniedbania, dewastacje i zniszczenie. Dlatego Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków jest doskonałą okazją, aby podkreślić konieczność ich ochrony” – wyjaśniła, dziękując służbom konserwatorskim i wszystkim, którzy na co dzień zajmują się i opiekują zabytkami w Polsce.

„Chcemy zwiększyć świadomość społeczną na temat potrzeby opieki nad zabytkami poprzez edukację i zachęcić do zainteresowania się ochroną dziedzictwa kulturowego. Wspieramy działania prowadzone w tym zakresie przez organizacje społeczne i pozarządowe, instytucje kulturalne i lokalne społeczności w celu zachowania zabytków. Możemy działać na rzecz wprowadzenia skutecznej polityki ochrony zabytków na szczeblu lokalnym, krajowymi i miedzynarodowym. Zapewnienie odpowiednich ram prawnych i regulacyjnych jest kluczowe” – wskazała Żelazowska, dodając, że konieczna stała się zmiana ustawy o ochronie zabytków.

„W Polsce szczególną ochroną są objęte zabytki o statusie pomników historii. To one będą tematem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Trzeba pamiętać, że są one nie tylko atrakcją turystyczną, ale także materialnymi pamiątkami, które łączą nas z naszą przeszłością i pozwalają odkryć życie i doświadczenia tych, którzy byli przed nami” – wyjaśniła.

Przewodnim tematem tegorocznych obchodów MDOZ jest jubileusz 30-lecia pierwszych pomników historii oraz 70-lecie konwencji o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego z 14 maja 1954 r. Miejsce centralnych obchodów ma wymiar symboliczny, ponieważ Zamek Królewski wraz z zespołami Starego i Nowego Miasta oraz Krakowskim Przedmieściem jest jednym z pierwszych 15 pomników historii, które w tym roku obchodzą jubileusz uznania ich za pomnik historii.

W ramach obchodów MDOZ 2024 w kwietniu i maju w 18 miastach odbędzie się ponad 20 wydarzeń regionalnych, skierowanych do różnych grup odbiorców, w tym do młodzieży, studentów, rodzin, profesjonalistów oraz pasjonatów dziedzictwa. Wydarzenia te odbędą się m.in. w Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach, Radzie Miasta Krakowa, oddziałach terenowych Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Toruniu i Gdańsku, kolegiacie pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie w Pułtusku, w kościele Świętej Trójcy w Żórawinie, w kościele Matki Bożej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu, pałacu Siemczyno, Muzeum Okręgowym w Lesznie, willi Okszy, zamku w Rydzynie i parku Mużakowskim.

Centralne obchody MDOZ 2024 organizowane są przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) we współpracy z Biurem Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w partnerstwie z Zamkiem Królewskim w Warszawie.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia. Święto zostało ustanowione w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS).

„To święto wszystkich osób, które wkładają wysiłek w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi: konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów, pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich odpowiedzialnych właścicieli, opiekunów i zarządców obiektów zabytkowych” – informuje NID.

Maciej Replewicz/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -