sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaKlinikę Budzik dla dorosłych w Warszawie opuszcza dwóch pacjentów

Klinikę Budzik dla dorosłych w Warszawie opuszcza dwóch pacjentów

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Neurochirurg, prof. Wojciech Maksymowicz (L) i wybudzeni pacjenci: Marcin (2P) i Renata (3L) podczas spotkania medialnego w związku z Narodowym Dniem Pacjenta w Śpiączce, 18 kwietnia, w Klinice „Budzik” dla dorosłych w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce ma na celu lepsze zrozumienie problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoc w stworzeniu systemu, pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. Ponadto obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie.

Jednym z miejsc, które pomagają pacjentom w śpiączce jest Klinika Budzik dla dorosłych w Warszawie. Specjalistyczną placówkę wybudowała Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”, a partnerem medycznym przedsięwzięcia jest Mazowiecki Szpital Bródnowski.

„Dzisiaj jest Narodowy Dzień Chorego w Śpiączce. Nie wszyscy może o tym pamiętają, ale nie byłoby tego dnia, uchwalonego przez Sejm RP w 2012 roku, gdyby nie aktywność osobista Ewy Błaszczyk, za co wszyscy dziękujemy” – mówił w czwartek prof. Wojciech Maksymowicz.

Przekazał również, że 18 kwietnia, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, dwóch pacjentów opuszcza klinikę. „Dwoje naszych chorych doszło do takiego etapu, że uznaliśmy, że mogą dalszą kontynuację leczenia mieć w warunkach domowych” – mówił.

Prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk podkreśliła, że „jest taki moment, że się odzyskuje świadomość i to jest najważniejsze”. Dodała, że poza tym jest jeszcze szereg rzeczy – rehabilitacja i ciężka praca, ale – jak tłumaczyła – to jest już następny etap.

Jedną z osób, które opuszczają klinikę jest pan Marcin – 25-latek, który uległ ciężkiemu wypadkowi komunikacyjnemu w drodze do pracy. Mimo wykonania poważnej operacji neurochirurgicznej, przez długi czas był w głębokiej śpiączce. Do kliniki trafił w ciężkim stanie.

„Uporczywa walka fizjoterapeutów, neurologopedów, psychologa, pielęgniarek i oczywiście zespołu lekarskiego bardzo powoli dawała efekty. Po drodze pokonano ciężkie infekcje zagrażające życiu, a nawet covid” – przekazała fundacja „Akogo?”.

W specjalistycznych badaniach stwierdzono powrót zdolności połykania i bezpiecznie zaczęto go żywić doustnie. To ułatwiło dalszą rehabilitację zdolności mówienia. Jednak mowa z powodu uszkodzenia mózgu nadal jest niewyraźna i podobnie jak zdolność pionizacji ciała i chodzenia będzie wymagała dalszych systematycznych ćwiczeń w domu.

Drugą osobą jest pani Renata, u której 1 stycznia 2023 r. doszło do nagłego zatrzymania krążenia w przebiegu zawału serca. Jak informuje fundacja „Akogo?”, przed tym zdarzeniem pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej i liceum. Uczyła plastyki, etyki i zajęć artystycznych. Do kliniki trafiła w ciężkim stanie, bez zdolności komunikowania się ze światem zewnętrznym.

Była poddana złożonej neurorehabilitacji, terapii neurologopedycznej i psychologicznej. Bardzo powoli jej stan się poprawiał. W końcu w foniatrycznym badaniu fiberoskopowym stwierdzono powrót zdolności połykania. Niestety, jak informuje klinika, u pani Renaty cały czas występuje brak zdolności widzenia, co związane jest z przetrwałym uszkodzeniem części mózgu odpowiedzialnej za postrzeganie tego, co widzą oczy.

Wzorcem Kliniki Budzik dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku przez Fundację „Akogo?” Klinika Budzik dla dzieci.

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce został ustanowiony przez Sejm w listopadzie 2012 r. Wybór daty nie był przypadkowy – 18 kwietnia 2011 r. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) wydał pozytywną opinię w sprawie pierwszego w naszym kraju programu medyczno-neurorehabilitacyjnego, przygotowanego dla „jednostki chorobowej”, jaką jest śpiączka.

Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, sporą grupę stanowią też ofiary przemocy.

Aleksandra Kiełczykowska/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -