Po sukcesie w Warszawie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło otworzyć kolejne punkty ekspresowego wyrabiania paszportów tymczasowych na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach.
Punkt wydawania paszportów na Lotnisku Chopina w Warszawie cieszy się ogromną popularnością wśród pasażerów i nie tylko. Działa od ponad roku. Do tej pory skorzystało z niego ok. 18 tys. osób. – Wyjeżdżający bardzo to sobie chwalą. W prosty i tani sposób można nie rezygnować z wyjazdu. Z punktu korzysta ok. 60 osób dziennie – wylicza minister MSWiA Tomasz Siemoniak.
Trzy nowe punkty
Dlatego zdecydowano o uruchomieniu kolejnych punktów. 1 lipca ruszył ten w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice, a 8 lipca w Porcie Lotniczym w Gdańsku im. Lecha Wałęsy. Już 17 lipca taki punkt paszportowy zostanie otwarty też w Katowicach – w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Wojciecha Korfantego. I wygląda, że na tym się nie skończy. – Mamy nadzieję, że na każdym lotnisku w Polsce będzie możliwość właśnie takiego działania – powiedział Tomasz Siemoniak podczas otwarcia punktu wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku w Krakowie.
Brak paszportu to nie problem
Najczęściej podróżni korzystają z możliwości wyrobienia paszportu tymczasowego, kiedy zapominają zabrać paszport z domu. Jest też wiele sytuacji, w których osoby przyjeżdzające na lotnisko zabierają ze sobą dokument nieważny albo niewłaściwy, np. prawo jazdy. W takich przypadkach punkt paszportowy służy każdej osobie mającej numer PESEL. Do wyrobienia dokumentu dziecku potrzebna jest zgoda rodziców.
Punkt w Warszawie jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8-20. Natomiast godziny otwarcia nowych punktów na trzech kolejnych lotniskach to 7:30-15:30. Paszport można wyrobić maksymalnie na dwa dni przed podróżą. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.
Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu. Opłata wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą.
Kinga Dereniowska