niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaNa kolejnych polskich lotniskach uruchomiono punkty ekspresowego wyrabiania paszportów tymczasowych

Na kolejnych polskich lotniskach uruchomiono punkty ekspresowego wyrabiania paszportów tymczasowych

Po sukcesie w Warszawie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło otworzyć kolejne punkty ekspresowego wyrabiania paszportów tymczasowych na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach.

Minister MSWiA Tomasz Siemoniak podczas otwarcia punktu paszportowego na lotnisku w Krakowie. Fot. MSWiA

Punkt wydawania paszportów na Lotnisku Chopina w Warszawie cieszy się ogromną popularnością wśród pasażerów i nie tylko. Działa od ponad roku. Do tej pory skorzystało z niego ok. 18 tys. osób. – Wyjeżdżający bardzo to sobie chwalą. W prosty i tani sposób można nie rezygnować z wyjazdu. Z punktu korzysta ok. 60 osób dziennie – wylicza minister MSWiA Tomasz Siemoniak.

Trzy nowe punkty

Dlatego zdecydowano o uruchomieniu kolejnych punktów. 1 lipca ruszył ten w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice, a 8 lipca w Porcie Lotniczym w Gdańsku im. Lecha Wałęsy. Już 17 lipca taki punkt paszportowy zostanie otwarty też w Katowicach – w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Wojciecha Korfantego. I wygląda, że na tym się nie skończy. – Mamy nadzieję, że na każdym lotnisku w Polsce będzie możliwość właśnie takiego działania – powiedział Tomasz Siemoniak podczas otwarcia punktu wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku w Krakowie.

Brak paszportu to nie problem

Najczęściej podróżni korzystają z możliwości wyrobienia paszportu tymczasowego, kiedy zapominają zabrać paszport z domu. Jest też wiele sytuacji, w których osoby przyjeżdzające na lotnisko zabierają ze sobą dokument nieważny albo niewłaściwy, np. prawo jazdy. W takich przypadkach punkt paszportowy służy każdej osobie mającej numer PESEL. Do wyrobienia dokumentu dziecku potrzebna jest zgoda rodziców.

Punkt w Warszawie jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8-20. Natomiast godziny otwarcia nowych punktów na trzech kolejnych lotniskach to 7:30-15:30. Paszport można wyrobić maksymalnie na dwa dni przed podróżą. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu. Opłata wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą.

Kinga Dereniowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -