czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaTurystykaModne dzielnice polskich miast

Modne dzielnice polskich miast

Główne miasta w Polsce to nie tylko stolice szybko rozwijających się regionów, ale popularny cel podróży, zwłaszcza dla fanów city-break. Odwiedzających Kraków, Gdańsk czy Warszawę przyciągają nie tylko zabytkowe starówki, ale coraz częściej dzielnice przemysłowe, mieszkalne albo po prostu uważane wcześniej za mało turystyczne. Bogate życie nocne w klubach i pubach, smaczna kuchnia w restauracjach, street foody i targi śniadaniowe, a także bogata oferta kulturalna sprawiają, że zapomniane dzielnice przeżywają dziś swój renesans. Oto najmodniejsze z nich.

OFF Piotrkowska – modny zakątek Łodzi, z licznymi restauracjami, usytuowany na terenach dawnej przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa. Fot. P. Wojtyczka

Łódź – Off Piotrkowska

Łódź, dawna włókiennicza stolica Polski, wkłada dużo wysiłku w rewitalizację zabytkowego centrum miasta, nawiązując do tradycji szkoły filmowej i industrialnej stylistyki. W centrum miasta znajduje się wiele XIX-wiecznych kamienic. One oraz odnowione tereny ceglanych fabryk, takie jak centrum handlowe Manufaktura, w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością wśród gości i mieszkańców. W samym sercu Łodzi, tuż obok popularnego deptaku – ulicy Piotrkowskiej, mieści się OFF Piotrkowska – modny zakątek usytuowany na terenach dawnej przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa. Dziś mieszczą się tu restauracje, klubokawiarnie, butiki, pracownie i przestrzenie edukacyjne. Koncepcja OFFa mieści w sobie działania z pogranicza kultury, sztuki, ekologii, zrównoważonego rozwoju oraz biznesu. Warto zjeść w restauracji Spółdzielnia lub Skład Chleba i Wina. W Składzie Rzemiosł Pięknych TooNE kupimy unikatowe ubrania i dodatki od młodych projektantów. Pan Tu Nie Stał to z kolei sklep ubraniami i akcesoriami w PRL-owskiej estetyce.

Poznańskie Jeżyce

Jeżyce to jedna z piękniejszych dzielnic Poznania, uwieczniona w bestsellerowych książkach Małgorzaty Musierowicz. Położona zaledwie kilka minut od dworca PKP Poznań Główny, stała się chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem. Dawne Jeżyce to przede wszystkim historia i zabytkowa architektura. To również teatr, kino i Rynek Jeżycki. Dziś Jeżyce to najbardziej hipsterska „miejscówka” Poznania – tak przynajmniej oceniają Jeżyce dziennikarze i blogerzy, odkrywający dzielnicę na nowo. Miłośnicy tej części miasta mówią: „Jeżyce to nie dzielnica, to styl życia”. Warto zajrzeć do Pyra Bar (poznaniacy na ziemniaki mówią „pyry”) i spróbować kartoflanego menu, w tym regionalnej pyry z gzikiem. Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego oferuje szeroki wachlarz spektakli – widzowie mogą wybierać spośród 350 przedstawień w sezonie granych na 3 scenach. Miłośnicy filmu mogą natomiast wybrać się do kina Rialto, które powstało w 1937 roku i zachowało styl minionej epoki.

Warszawska Praga

Wyjątkową atmosferę, ze specyficznym tzw. „praskim folklorem”, odnaleźć można w prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy – na Pradze Północ, obejmującej historyczne obszary Starej Pragi. W ostatnich latach przechodząca znaczną rewitalizację Praga stała się niezwykle modna wśród mieszkańców Warszawy i turystów. Do ożywienia tej części stolicy w dużym stopniu przyczyniło się doprowadzenie linii metra, która umożliwia szybkie dotarcie z centrum Warszawy. To miejsce upodobali sobie także artyści, co niewątpliwie podniosło atrakcyjność niegdyś zaniedbanej dzielnicy. Oryginalne, urokliwe kapliczki na podwórkach kamienic, w połączeniu z nocnym życiem, toczącym się w wielu niedawno powstałych restauracjach, barach, pubach i klubach, tworzą wyjątkowy klimat. Koniecznie trzeba tu spróbować typowo warszawskich dań, jakimi są flaki i pyzy, dostępne niedaleko słynnego Bazaru Różyckiego. Na terenie Pragi Północ znajdują się m.in.: Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Polskiej Wódki w Centrum Praskim Koneser, Muzeum Neonów czy warszawskie zoo.

Krakowski Kazimierz

Pomiędzy Starym Miastem a Wzgórzem Wawelskim znajduje się dawna dzielnica żydowska – Kazimierz (cały obszar jest wpisany na listę UNESCO), do której tłumnie podążają turyści, żeby skosztować tradycyjnych, koszernych dań w jednym z licznych tu lokali pielęgnujących żydowskie tradycje. Synagogi i inne zabytki kultury żydowskiej, brukowane uliczki, a także liczne galerie, antykwariaty, kawiarenki i restauracje oraz kultowe zapiekanki, serwowane z „okrąglaka” na Placu Nowym, tworzą mieszankę, nie spotykaną gdzie indziej. To wszystko zapewne wpływa na urokliwą i niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Przez dzielnicę biegnie Trasa Zabytków Żydowskich, a w lecie od 1988 r. organizowany jest słynny w skali międzynarodowej Festiwal Kultury Żydowskiej.

Katowicki Nikiszowiec

Znajdująca się na Szlaku Zabytków Techniki katowicka dzielnica Nikiszowiec (administracyjnie: Janów-Nikiszowiec) uznawana jest za architektoniczny unikat. To jedna z największych postindustrialnych atrakcji Katowic. O Nikiszowcu często mówi się, że jest magicznym miejscem, co pewnie jest zasługą działających tu również dzisiaj artystów z Grupy Janowskiej, nazywanych prymitywistami lub malarzami naiwnymi. Mimo iż przedstawiają oni rzeczywistość prostą kreską, to jednak Art Naif Festival, organizowany co roku w pobliskiej Galerii Szyb Wilson, gromadzi tłumy pasjonatów tej sztuki. Dodatkowo to miejsce pracy lokalnych rzemieślników, którzy tworzą piękne akwarele czy też biżuterię z węgla.

Promocja


Czytaj więcej: www.polska.travel, www.poland.travel

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -