niedziela, 3 lipca, 2022
Strona głównaPoloniaNowy JorkModlitewna procesja ulicami Manhattanu

Modlitewna procesja ulicami Manhattanu

W niedzielę, 19 czerwca, w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w Nowym Jorku, prowadzonej przez ojców paulinów, odbyła się procesja Bożego Ciała.

Wierni ze stanów Nowy Jork i New Jersey przybyli w tym dniu, by wziąć udział w procesji, która rozpoczęła się przed kościołem św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy 7. ulicy na Manhattanie. Przygotowanie do obchodów Bożego Ciała trwało od kilku tygodni, należało bowiem uzyskać pozwolenie od kompetentnych władz na zorganizowanie procesji ulicami East Village.

Dekoratorzy, którzy bezpośrednio byli zaangażowani w przygotowanie procesji, już od dłuższego czasu zastanawiali się nad umiejscowieniem ołtarzy, a także nad ich dekoracją. Rodziny oraz pojedyncze osoby zaprzyjaźnione z parafią na 7. ulicy starały się przez swoje zaangażowanie pomóc uczestnikom uroczystości przeżyć w sposób szczególny ten wyjątkowy dzień.

Bezpośrednio po mszy świętej, której przewodniczył proboszcz parafii o. Karol Jarząbek, wierni procesjonalnie udali się do czterech ołtarzy. W procesji wzięły udział m.in. osoby z Odnowy w Duchu Świętym, członkowie Rodziny Różańcowej, dzieci z Polskiej Szkoły im. o. Augustyna Kordeckiego, które sypały kwiatki dla Pana Jezusa, ministranci oraz panowie z Towarzystwa Imienia Jezus oraz osoby z Katolickiego Klubu Dyskusyjnego im. Jana Pawła II.

Cztery ołtarze – stacje procesji, gdzie odczytywane są fragmenty Ewangelii – niejednokrotnie były obiektami zainteresowania, przechodnie z zaciekawieniem zatrzymywali się przed ołtarzami.

Dym z kadzidła, który wznosi się przed Najświętszym Sakramentem w tym dniu, połączony ze śpiewem pieśni eucharystycznych oraz rozmodloną postawą uczestników procesji, jest niejako obrazem wspólnoty Kościoła, jaki został wykreowany w tym dniu na ulicach Nowego Jorku. Obraz wspólnoty Polonii Amerykańskiej, która jest wierna wierze ojców, gotowa świadczyć o przynależności do Kościoła nie tylko w tym dniu, ale w całym swoim życiu.

o. Michał Czyżewski, paulin
Fot. Archiwum parafii

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -