niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceMłodzież polonijna w Belwederze

Młodzież polonijna w Belwederze

Edukacja polonijna to wasz kapitał na przyszłość, a przede wszystkim budowanie własnej narodowej tożsamości – powiedziała Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania z młodzieżą maturalną ze szkół polonijnych z Chicago.

Agata Kornhauser-Duda znakomicie się czuła w towarzystwie młodzieży z Chicago. Fot. prezydent.pl

W Belwederze zjawiło się blisko stu uczniów i opiekunów z czterech szkół polonijnych z Chicago: Polskiej Szkoły im. św. Ferdynanda, Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki, Polskiej Szkoły im. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza.

Małżonka prezydenta RP wspomniała na spotkaniu, że odwiedzała Chicago w 2018 roku i przekonała się, że edukacja polonijna w USA jest ewenementem na skalę światową. Podkreślała, że w większości krajów kończy się po szkole podstawowej, a w USA wielu młodych ludzi przystępuje do egzaminów maturalnych.

Młodzież miała okazję zwiedzić Belweder. Małżonka prezydenta wspomniała, że odbywają się w nim m.in. obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą. – 11 listopada świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i właśnie 105 lat temu Józef Piłsudski, jako Naczelnik Państwa Polskiego, zaczął urzędować w Belwederze, w tym budynku również zmarł w 1935 roku – mówiła żona prezydenta RP.

Młodzież z Chicago przebywała w Polsce w ramach corocznego wyjazdu studyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP we współpracy ze Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich z Chicago.

W trakcie siedmiodniowego programu grupa zwiedziła: Warszawę, Częstochowę, Kraków, Oświęcim, Zakopane, Wadowice i Wieliczkę.

tom

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -