14 lutego zakończyła się czterodniowa, organizowana przez Polską Agencją Inwestycji i Handlu, misja handlowa 8 polskich firm modowych. Swoją ofertę prezentowali tacy polscy projektanci jak: Angelika Józefczyk, Cosel, Grażyna Paturalska, Huzior, Hector&Karger, Mako, Nago oraz Vanilla.
Wizyta rozpoczęła się obecnością na największych targach modowych w USA – Coterie. To tu właśnie wystawiały się takie rodzime marki jak: Moove, You by Tokarska, Risk Made in Warsaw oraz Baldowski. Kolejne dwa dni były przeznaczone na wizyty w showroomach oraz butikach w celu przedstawienia polskiej oferty lokalnym przedsiębiorcom. Misja zakończyła się w biurze PAIH-u w piątek spotkaniami B2B, prezentacjami ekspertów z amerykańskiej branży modowej z czołowej nowojorskiej uczelni Fashion Institute of Technology, showroomu FTL Moda, organizacji New York City Fair Trade Coalition oraz agencji mediowej OMD.
Dzięki prezentacjom polskie firmy miały okazję pozyskać szeroką wiedzę na temat rynku mody w USA, możliwości dalszej promocji swoich marek, możliwości fizycznej obecności w Nowym Jorku w butikach i sklepach typu pop-up oraz spotkać się z kontrahentami w formacie czysto biznesowym w celu nawiązania współpracy. Spotkania odbyły się przy obecności amerykańskich magazynów Jez oraz Forbes oraz polskich jak Viva Moda. A dzięki Telewizji Polskiej można było zobaczyć relację z wydarzenia.
– Polskie kolekcje niewątpliwie zaciekawiły Amerykanów, którzy stale poszukują nowych trendów, a te prezentowane przez naszych projektantów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom amerykańskiej branży poprzez nietuzinkowe wzornictwo, charakteryzują się wysoką dbałością o szczegóły ponadprzeciętną jakością wykonania – powiedział Krzysztof Grabowski, szef nowojorskiego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Dodał że „wraz z większa rozpoznawalność rodzimych marek na amerykańskim rynku niewątpliwie przełoży się na rosnący udział w rynku odzieżowym. Jak wynika z badań zamieszczonych na portalu statista.com, jest to największy rynek odzieżowy na świecie, a tylko w kategorii odzieży damskiej jest na poziomie ponad $140 mld”.
– Bez wątpienia amerykański rynek modowy daje duże szanse dla polskich firm, ale wymaga jednak długofalowych inwestycji w marketing i promocje – dodaje obecna na misji w Nowym Jorku Maja Justyna – ekspertka branżowa z centrali PAIH-u w Warszawie. Promocja powinna obejmować tak istotne social media jak chociażby Instagram z racji na zmieniające się zwyczaje zakupowe mieszkańców Stanów Zjednoczonych. – Sprzedaż online czy tworzenie małych multibrandowych butików czy showroomów jest szansą dla polskich marek na zaistnienie na rynku amerykańskim oraz zdobycie pierwszych – oby lojalnych klientów – podkreśla Maja Justyna.
Misja gospodarcza polskich firm modowych do USA jest wynikiem udanych relacji nawiązanych już dużo wcześniej pomiędzy PAIH a organizatorami targów Coterie, Moda oraz Project. Amerykańskim ekspertom pomogliśmy zorganizować misję studyjną do Polski na targi Fashionweare w Łodzi latem 2019 roku. To tu przy lokalnym wsparciu centrali PAIH-u w Warszawie mogli oni bliżej zapoznać się z ofertą polskich firm, porozmawiać z projektantami oraz zidentyfikować marki, które mają duże szanse powodzenia na rynku amerykańskim. Firmy, które zostały zaproszone na misję, spełniają oczekiwania rynku, z czego się bardzo cieszymy.
– Celem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest zwiększenie rozpoznawalności polskich małych i średnich przedsiębiorców z różnych branż na wielu rynkach zagranicznych poprzez m. in. takie inicjatywy jak zakończona misja modowa. Jednak należy zaznaczyć, że dla nas równie ważne jest pozyskanie amerykańskich inwestorów do nas, do Polski, kraju, który staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem – konkludował Krzysztof Grabowski.
Krzysztof Grabowski