Kończysz 65 lat lub tracisz ubezpieczenie w pracy? Sprawdź, kiedy należy się zarejestrować do obowiązkowego MEDICARE oraz planu na lekarstwa, aby uniknąć kary, która będzie pobierana dożywotnio i co miesiąc od Twojej emerytury!
Kara za brak Części B (medycznej) to 10% za każdy rok bez ubezpieczenia, natomiast kara za brak Części D (leki) to 1% za każdy miesiąc! Kary co roku rosną przez rosnące ceny składek.
Kto się kwalifikuje do programu ubezpieczenia Medicare?
Z programu Medicare mogą korzystać osoby, które:
- są obywatelami lub mają stały pobyt co najmniej 5 lat oraz;
- ukończyły 65 lat lub;
- nie ukończyły 65 lat, ale kwalifikują się z tytułu szczególnych niepełnosprawności lub otrzymują rentę inwalidzką co najmniej 2 lata;
- w dowolnym wieku, jeśli mają diagnozę schyłkowej niewydolności nerek (mocznica) lub ALS
* Osoby pobierające wcześniejsze emerytury, przed 65 r. życia, zostaną automatycznie zarejestrowane do Medicare i otrzymają kartę ubezpieczenia ok. 3 miesiące przed ukończeniem 65 lat.
* Nie trzeba pobierać emerytury w wieku 65 lat, aby otrzymać Medicare.
Osoby, które nie pracowały w USA lub pracowały mniej niż 10 lat, ale posiadają Zieloną Kartę minimum 5 lat, również mogą i powinny zapisać się do ubezpieczenia Medicare.
Medicare – okresy zapisowe
Wstępny Okres Zapisów dla osób urodzonych w 1959 roku – obejmuje miesiąc 65. urodzin, trzy miesiące przed i trzy miesiące po nim, a więc trwa siedem miesięcy i jest indywidualny. Należy zapisać się do części A, części B lub obydwu.
Zaleca się zapisanie do Medicare w lokalnym biurze Social Security do 3 miesięcy przed 65. urodzinami, Medicare zacznie działać od 1. dnia miesiąca urodzin.
Można zarejestrować się tylko telefonicznie przez lokalne biuro SSA lub przez stronę http://www.ssa.gov/benefits/medicare
Wymagane dokumenty przy składaniu aplikacji to oryginalne: odpis aktu urodzenia, akty ślubu/rozwodu, zielona karta lub certyfikat obywatelstwa wraz z aplikacją na kartę Social Security (forma SS-5), służąca do uaktualnienia informacji osobistych w SSA.
Specjalny Okres Zapisów (SEP)
W pewnych sytuacjach można się zapisać do Medicare poza wstępnym okresem zapisów. Osoby, które mają powyżej 65 lat i tracą pracę lub ubezpieczenie, mogą skorzystać z SEP.
Specjalny Okres Zapisów przysługuje osobom, które spełniają jeden z poniższych warunków:
- tracą grupowe ubezpieczenie zapewniane przez pracodawcę;
- otrzymują stanową pomoc finansową do Medicare – szara karta Connect w CT lub rządową dopłatę do leków Extra Help;
- uzyskały uprawnienia z powodu niepełnosprawności lub przewlekłego schorzenia.
WAŻNE!
Osoby posiadające ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy, powyżej 20 pracowników, mogą odroczyć zapisanie się do Medicare w wieku 65 lat i kary za późniejsze przystąpienie do Medicare nie będą naliczone! Warto porównać ubezpieczenie grupowe z ubezpieczeniem Medicare, ponieważ często Medicare jest lepszą i tańszą opcją.
Ile kosztuje Medicare?
W 2024 r. standardowa składka Medicare Część B wynosi $174.70/miesiąc. Osoby z wyższymi dochodami zapłacą większe składki za Części B oraz D, tzw. korektę miesięcznej składki, jeśli dochód w 2022 roku był powyżej $103,000/osobę lub $206,000/małżeństwo. Wysokość dodatkowej składki Part B waha się od $70 do $419 miesięcznie, w zależności o ile dochód danej osoby lub pary przekracza ustalone progi dochodów.
W każdym stanie oferowany jest program oszczędnościowy do Medicare. W CT do zakwalifikowania się brany pod uwagę jest tylko miesięczny przychód (przed podatkami), bez względu na posiadane oszczędności – warto sprawdzić, czy się Państwo kwalifikujecie, aby zaoszczędzić na dopłatach do składek, rachunków i leków.
Z czego składa się i jak działa Medicare
- Part A – szpitalne ubezpieczenie obejmuje: pobyt w szpitalu, opiekę szpitalną, wyspecjalizowaną opiekę pielęgniarską, opiekę hospicyjną.
- Part B – medyczne ubezpieczenie obejmuje: wizyty i usługi lekarzy, usługi ambulatoryjne i chirurgiczne, chemioterapię, trwały sprzęt medyczny, środki testowe dla diabetyków, dializy, darmowe badania profilaktyczne, itp.
- Part C – Medicare Advantage: plan łączący części A i B oraz najczęściej plan D – leki na receptę.
- Part D – leki na receptę: plan Medicare, który pokrywa część kosztów leków.
Część A i B MEDICARE to PODSTAWOWY/ORYGINALNY PLAN, który nie ma limitu kosztów, za który jest odpowiedzialny beneficjent, nie pokrywa w 100% kosztów leczenia, jak również nie zawiera ubezpieczenia na leki, świadczeń okulistycznych czy dentystycznych. I tu z pomocą przychodzą plany MEDICARE ADVANTAGE – Część C, oferując poza medycznymi świadczeniami, również ubezpieczenie na leki, oraz wiele innych benefitów ważnych dla seniorów.
Najważniejszą zaletą tych planów jest ustalony maksymalny limit kosztów usług medycznych, który zabezpiecza beneficjenta przed wysokimi rachunkami i pozwala zaplanować budżet na ewentualne leczenie.
Strategia wyboru planu Medicare to maksymalizacja korzyści i minimalizacja kosztów!
Wybór planu powinien być dostosowany do indywidualnej sytuacji zdrowotno-finansowej!
Oceń plany Medicare w Twojej okolicy i porównaj koszty, takie jak składki, odliczenia, płatności, pokrycie leków, zasięg i sieć usługodawców, aby wybrać plan, który odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi w zakresie opieki zdrowotnej.
Dlaczego warto korzystać z usług specjalisty planów Medicare?
Licencjonowany i renomowany specjalista za darmo wyjaśni korzyści i ograniczenia planu oraz pomoże ocenić, wybrać i zapisać do ubezpieczenia, które będzie najlepsze w oparciu o Twoje potrzeby i budżet.
Agent musi posiadać ważną licencję ubezpieczeniową w stanie, w którym działa. Niezależnie od tego, gdzie mieszka lub pracuje, może pomóc znaleźć ubezpieczenie na terenie całego kraju, pod warunkiem, że posiada licencję w Twoim stanie.
Ponieważ Medicare jest bardzo złożone, niezbędne jest posiadanie kompetentnego doradcy, dobrze zaznajomionego z aktualnymi przepisami Social Security i Medicare, który reprezentuje wiele firm ubezpieczeniowych oferujących plany zdrowotne. Tylko taki specjalista będzie mógł udzielić porady w oparciu o swoje rozległe doświadczenie.
Uzyskanie profesjonalnej porady jest bardzo istotne, ponieważ, poza przepisami federalnymi, każdy stan ma inne zasady, a zrozumienie i spełnienie wymagań jest niezwykle ważne.
Konsumenci powinni uważać na fałszywe komunikaty odnośnie do Medicare, wyłudzające dane osobowe lub pieniądze w zamian za: pomoc w rejestracji, planowanie usług zdrowotnych, zapisanie się na plan leków na receptę – Part D lub ubezpieczenie Medicare oraz dostarczenie nowej karty Medicare.
Jak się chronić?
- Nigdy nie podawaj danych osobowych, w tym Medicare, Social Security, kont bankowych i numerów kart kredytowych, nikomu, kto kontaktuje się z Tobą bez wcześniejszego umówienia, przez telefon, e-mail, SMS lub osobiście.
- Medicare nigdy nie zadzwoni do Ciebie, aby cokolwiek sprzedać, odwiedzić Twój dom lub zapisać Cię przez telefon, chyba że Ty zadzwonisz wcześniej.
BEZPŁATNIE pomagam w kontaktach z Administracją Social Security oraz oferuję pomoc i edukację w zakresie planów Medicare, planowania finansowego oraz wsparcie przy podejmowaniu ważnych decyzji emerytalnych.
Aleksandra Mroz – Licencjonowany Specjalista Ubezpieczeń Medycznych w CT, MA, RI, SC
Tel. 860. 997. 3054 | ola_mroz@yahoo.com
185 Silas Deane Hwy Wethersfield, CT 06109