czwartek, 6 października, 2022
Strona głównaPoloniaNowy JorkMecenas Sławomir Platta odznaczony „Medalem Wolności”

Mecenas Sławomir Platta odznaczony „Medalem Wolności”

Twórca Pomnika Katyńskiego, mistrz Andrzej Pityński, wręczył „Medal Wolności” mecenasowi Sławomirowi Platcie, który był głównym inicjatorem akcji związanej z obroną monumentu i pozostawienia go na dotychczasowym miejscu. W ten sposób polski artysta wyraził swoją wdzięczność za ocalenie pomnika przed jego usunięciem z Exchange Place w Jersey City.

Mistrz Andrzej Pityński (z prawej) przekazuje mecenasowi Sławomirowi Platcie (drugi z lewej) „Medal Wolności”. Fot. Facebook

„Mistrzu Pityński, w imieniu walczącej o Twój i Nasz Pomnik Polonii pragnę Ci podziękować za ten „Medal Wolności”, jaki przekazałeś na moje ręce. To Ci wspaniali ludzie, Polacy, wraz z mieszkańcami Jersey City, którzy w cieple i zimnie, w deszczu i słońcu zbierali podpisy, aby zachować Twój Pomnik w jego dotychczasowej lokalizacji, zasługują przede wszystkim na to wyróżnienie” – oświadczył na facebookowym profilu „Platta dla Nowego Jorku” polski adwokat. Podkreśli również, że Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych kierowany przez Janusza Sporka, pani Bogusława Huang, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej w Jersey City, Komitet Petycji Referendalnej i setki innych osób zaangażowanych w protesty przejdą do historii jako Polacy, którzy obronili Pomnik Katyński dla kolejnych pokoleń. „Jestem dumny, że było mi dane z tak wspaniałymi osobami pracować, aby osiągnąć ten sukces” – dodał mec. Sławomir Platta.

Wyróżnienie, które otrzymał, ma nie tylko symboliczne znaczenie, ale jest także wyjątkowe w twórczości polskiego artysty tworzącego od wielu lat w Stanach Zjednoczonych. – To jest „Medal Wolności”, który wykonałem, gdy w Polsce był stan wojenny. Jego awers jest zapatynowany na kolor niebieski i przedstawia Statuę Wolności ze wschodzącym słońcem. Symbolizuje to wolność dla świata oraz dla Polski. Na rewersie znajduje się to, co wtedy stało się w Polsce, naród został upokorzony i jak gdyby wzięty do niewoli przez „czerwonych” i Jaruzelskiego – wyjaśniał mistrz Andrzej Pityński przed wręczeniem wyróżnienia mecenasowi Sławomirowi Platcie.

Na rewersie medalu znajduje się połowa polskiego orła za drutami kolczastymi oznaczającymi zniewolenie i stan wojenny. Z informacji przekazanych przez polsko-amerykańskiego artystę wynika, że brakująca część orła, czyli puste pole, symbolizuje ziemie zagarnięte Polsce przez Hitlera i Stalina na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow. – To 40 procent polskich ziem z Lwowem, Wilnem i Pińskiem, które nigdy do nas nie powróciły – wyjaśniał mistrz Andrzej Pityński.

Artysta dodał, że jedna strona medalu (awers) symbolizuje dobro, a druga (rewers) – zło, jakie spotkało Polskę i Polaków. Podkreślił także znaczenie tego medalu, który należy do jego wyjątkowych dzieł, w dodatku wykonanych tylko w ilości 15 sztuk. – Dzisiaj chciałbym ten medal podarować naszemu wspaniałemu liderowi, który pokonał to zło, które nas, Polonię, prześladuje. Dzięki niemu Pomnik Katyński w Jersey City stoi i mam nadzieję, że będzie stał dosyć długo – powiedział mistrz Andrzej Pityńśki wręczając „Medal Wolności” mecenasowi Sławomirowi Platcie.

Polski adwokat i główny przywódca grupy obrońców monumentu upamiętniającego ofiary mordu katyńskiego, dziękując za to zaszczytne wyróżnienie, wyraził nadzieję, że polski artysta w przyszłości stworzy wiele niesamowitych dzieł „takich jak „Medal Wolności” i Pomnik Katyński”, by utrwalać i przedstawiać historię kolejnym pokoleniom. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w 29 grudnia podczas wizyty mec. Sławomira Platty i grupy jego współpracowników w pracowni mistrza Andrzeja Pityńskiego.

BSM

spot_img
Poprzedni artykułBiało-czerwone NBA
Następny artykułAnna Maria Anders odwiedziła Salem

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -