czwartek, 6 października, 2022
Strona głównaPoloniaMassachusettsAnna Maria Anders odwiedziła Salem

Anna Maria Anders odwiedziła Salem

Tuż przed końcem roku senator RP i zarazem pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego Anna Maria Anders odwiedziła Salem. 30 grudnia córka generała Władysława Andersa otworzyła w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia wystawę pt. „Armia Andersa – Szlak nadziei”.

Otwarcie wystawy „Armia Andersa – Szlak Nadziei” w sanktuarium w Salem miało miejsce 30 grudnia 2018 r. Od lewej: dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im. T. Kościuszki w Salem Ewa Pawlik, konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas, senator RP Anna Maria Anders i wicedyrektor Polskiej Szkoły w Salem Ela Pitman. Fot. Archiwum sanktuarium

Spotkanie z Polonią

Dwujęzyczna ekspozycja przypomina wydarzenia, które doprowadziły do utworzenia w 1941 r. Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Pokazuje ona polskie nadzieje na wolność i szlak jedynej w swoim rodzaju „Armii Nadziei” złożonej z syberyjskich zesłańców. W otwarciu wystawy uczestniczył m.in. konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas. – Była to pierwsza wizyta senator Anders w naszym sanktuarium. Pani senator spotkała się też z lokalną Polonią, chętnie odpowiadała na pytania i opowiadała o ojczyźnie – relacjonuje ks. Robert Będziński, rektor Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem.

Wystawę w Salem można zobaczyć do końca stycznia.

Koncert kolęd

Tydzień później, w niedzielę 6 stycznia, w sanktuarium odbył się koncert kolęd zorganizowany przez Alicję Rekść, a prowadzony przez Beatę i Cezarego Grabowskich. Wzięli w nim udział przede wszystkim parafianie i lokalne muzykujące rodziny, a także dzieci i młodzież. – Koncert wzbudził spore zainteresowanie nie tylko wśród polskiej społeczności, ale również wśród Amerykanów – mówi ks. Robert.

6 stycznia w Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia odbył się koncert kolęd. Fot. Archiwum sanktuarium

Rektor sanktuarium opowiada też o planach na nowy rok. – Już 20 stycznia odbędzie się parafialne spotkanie opłatkowe połączone z wspólnym kolędowaniem, a 23 lutego zaplanowana jest zabawa walentynkowa. Przed świętami zorganizowane zostaną rekolekcje wielkopostne. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego odwiedzi nas bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polskiego ds. Emigracji Polskiej – wymienia ks. Będziński. – W sanktuarium pojawi się też nowy ołtarz, zawierający duży obraz Jezusa Miłosiernego, św. Jana Pawła II i siostry Faustyny oraz ich relikwie – dodaje.

Nowy rok, nowe plany

Miniony rok obfitował w ważne dla sanktuarium momenty, do których bez wątpienia można zaliczyć uroczyste wprowadzenie do świątyni najpierw relikwii siostry Faustyny, potem św. Jana Pawła II. – Wizyta kardynała Seana O’Malleya, arcybiskupa Bostonu (który dokonał wprowadzenia relikwii polskiego papieża do sanktuarium – przyp. red.), wiele dla nas znaczyła. Coraz więcej ludzi dowiaduje się o naszym sanktuarium. Zaczyna istnieć w świadomości lokalnej. Ostatni rok był dużym krokiem do przodu, ale za nim należy czynić następne – podsumowuje ks. Robert.

Joanna Szybiak

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -