niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaMarsz cnotliwych niewiast, wiedźm i innych obywateli w Krakowie

Marsz cnotliwych niewiast, wiedźm i innych obywateli w Krakowie

Przez Kraków przeszedł w sobotę marsz cnotliwych niewiast, wiedźm i innych obywateli. Jego uczestnicy protestowali przeciwko zmianom w systemie edukacji proponowanym przez ministra Przemysława Czarnka oraz przeciw destabilizacji systemu prawnego w Polsce.

Akcja „Marsz cnotliwych niewiast, wiedźm i innych obywateli” w Krakowie, 24 lipca. Organizatorem marszu był małopolski oddział Komitetu Obrony Demokracji. Fot. Łukasz Gągulski/PAP

W marszu, który rozpoczął się nieopodal pomnika Smoka Wawelskiego i krakowskimi Plantami dotarł na Rynek Główny, uczestniczyło ponad 100 osób. Niektóre były przebrane za czarownice, z miotłami w dłoniach i w wysokich czarnych kapeluszach na głowach.

„Są trzy niezwykle poważne tematy, które sprawiają, że nie możemy być cicho” – mówiła przewodnicząca KOD Małopolska Ewelina Pytel. Jak wyjaśniła, chodzi o „próbę odebrania autonomii polskim szkołom i odebrania głosu wolnym mediom” oraz o to, że – jak wskazała – Polska jest „wyprowadzana z europejskiego sytemu sprawiedliwości”.

Prof. Fryderyk Zoll mówił podczas demonstracji, że minister edukacji Przemysław Czarnek „chce podporządkować uczelnie”, a wypowiedź o potrzebie kształtowania cnót niewieścich wskazuje – jak powiedział Zoll, że gdyby dziś został napisany „Młot na czarownice” (XV–wieczny traktat autorstwa dominikańskich inkwizytorów) to pewnie byłaby to „publikacja, która ukazałaby się w bardzo wysoko punktowanych przez ministra Czarnka czasopismach i przeszła znakomicie system recenzji”. „To zaczyna stawiać włosy na głowie” – mówił prof. Zoll.

Dodał, że nieprzypadkowo Trybunał Konstytucyjny jako pierwszy „został przejęty”, ale było to celowe działanie. „To był podstawowy element planu, który pozwala całkowicie wyłączyć obowiązywanie Konstytucji i obowiązywanie zwykłej racjonalności” – ocenił Fryderyk Zoll. Dodał, że PiS powołuje się na spory między Trybunałami Konstytucyjnymi innych państw a TSUE. „Tak one istnieją, tylko za tamtymi trybunałami stoi przymiot niezależności” –podkreślił Zoll.

Jego zdaniem, bardzo długo nie będziemy w stanie odbudować wszystkich relacji i zaufania w Europie, bo „nikt nie będzie ufał społeczeństwu, które nagle może zacząć robić rzeczy, odbiegające od minimalnego standardu”.

Uczestnicy marszu skandowali „Wolne sądy, wolna szkoła, wolne media”. Mieli ze sobą transparenty z hasłami: „Lepiej nie zaczynajcie z wiedźmami”, „Wolę być wiedźmą niż niewiastą”, „Stop ideologizacji szkół”, „Zachować cnotę czy rodzić dzieci?”, „Tu jest Kraków, Polska, UE, Europa, planeta Ziemia”.

Według policji, zgromadzenie przebiegło spokojnie.

Małgorzata Wosion/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -