poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaTurystykaMagia polskich miast: Wrocław

Magia polskich miast: Wrocław

Stolica województwa dolnośląskiego, z wielowiekową historią, mającą wpływ na mnogość występujących tu zabytków, stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny, ekonomiczny, akademicki i turystyczny południowo-zachodniej Polski; miasto niezwykle bogate w atrakcje dla każdego turysty…

Widok na panoramę starego miasta we Wrocławiu. Fot. Polska Travel

Wrocław – historia, płaszczki i krasnale

Miasto od ponad tysiąca lat przegląda się w wodach Odry. Noszący ślady panowania czeskiego, niemieckiego i polskiego, współczesny Wrocław jest ośrodkiem prawdziwie europejskim. To miasto, które trzeba absolutnie zobaczyć.

Miasto mostów

Po Odrze, niemal jak w Wenecji, suną statki. Ponad sto mostów i kładek spina brzegi dolnośląskiej stolicy – ich liczbą Wrocław ustępuje w Europie tylko wspomnianej Wenecji, Amsterdamowi, Petersburgowi i Hamburgowi. Most Tumski oplatają dziesiątki kłódek wiecznej miłości – zupełnie jak na Ponte Milvio w Rzymie. 45 metrów nad ziemią wisi najwyższy we Wrocławiu, Mostek Czarownic, spinający wieże gotyckiej katedry św. Marii Magdaleny. Most Grunwaldzki to wrocławski cesarz – od ponad stu lat jest wizytówką miasta. Jego pionierska konstrukcja robi wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy jego urok podkreśla efektowna iluminacja.

Hity przeszłości

Wzniesiony na Ostrowie Tumskim w X stuleciu gród dał początek miastu. Bezcennymi zabytkami są tu gotycka katedra św. Jana Chrzciciela, dwukondygnacyjna, ceglana kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja oraz Muzeum Archidiecezjalne. Placówka przechowuje Księgę henrykowską z XIII–XIV w. z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim (na Liście Pamięć Świata UNESCO).

Staromiejski rynek w idealny sposób łączący zabytkowe renesansowe i manierystyczne kamieniczki ze swobodnymi rekonstrukcjami powojennymi należy do największych na kontynencie. W dzień i noc wibruje muzyką grajków i kusi szyldami lokali. W barokowej kamienicy Pod Złotym Słońcem mieści się Muzeum Pana Tadeusza z rękopisem poematu Mickiewicza – do jego zwiedzenia zachęcają poruszające się po zmroku za zasłonami okien I piętra postacie dam i dżentelmenów w strojach z epoki romantyzmu. Późnogotycki Stary Ratusz jest siedzibą Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – sam stanowi poniekąd jego główny eksponat.

Wyjątkowym miejscem jest Dzielnica Czterech Wyznań, gdzie sąsiadują ze sobą sobór prawosławny, kościoły rzymskokatolicki i ewangelicko-augsburski oraz synagoga. Ten urokliwy kwartał to nie tylko miejsce religijnego porozumienia, ale także centrum clubbingu.

Żelbetonowa Hala Stulecia, w której bohater kryminałów Marka Krajewskiego, policjant Eberhard Mock debiutuje w roli speca od rozpracowania największych zbrodni, figuruje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej 28-metrową kopułę wieńczy latarnia ze stali i szkła. Przed Halą fontanna – największa w Polsce i jedna z największych w Europie, tryska wodą z 300 dysz, „zieje” ogniem z trzech punktów i jest rzęsiście oświetlana z aż 800 miejsc.

Hala Stulecia i znajdujące się koło niej fontanny. Fot. Polska Travel

Kolejnym wrocławskim przebojem jest Panorama Racławicka – monumentalne płótno przedstawiające rozegraną w 1794 r. bitwę Polaków z Rosjanami. Dzieło namalowane przez cały zespół artystów pod kierunkiem Wojciecha Kossaka i Jana Styki, ma długość 114 metrów i 15 metrów wysokości. Można je oglądać w zbudowanej specjalnie dla tego obrazu rotundzie, w której zainscenizowane elementy, dekoracje i oświetlenie zdają się ożywiać obraz.

Zwiedzając Wrocław, nie można pominąć ekspozycji „1000 lat Wrocławia” w Muzeum Historycznym. Mieści się w Pałacu Królewskim otoczonym barokowymi ogrodami. Na terenie Uniwersytetu Wrocławskiego znajdują się perełka dolnośląskiego baroku, Aula Leopoldina i obserwatorium astronomiczne w Wieży Matematycznej z bezcennymi przyrządami, jak np. globus nieba sprzed 500 lat.

Blisko natury

Do wrocławskiego ZOO, najstarszego i największego pod względem liczby prezentowanych zwierząt, kursują z centrum stateczki. W Afrykarium w basenach o pojemności 15 milionów litrów pływa 260 gatunków ryb z całego świata, w tym płaszczki i rekiny, a w lasach deszczowych śpiewają ptaki. Położony nieopodal największy w mieście Park Szczytnicki kusi Ogrodem Japońskim z tradycyjną małą architekturą.

O tym, że długość sieci wodociągowej we Wrocławiu równa jest dystansowi ze stolicy Śląska do Madrytu, a do 2050 r. w oceanach znajdzie się wagowo więcej plastiku niż ryb, informuje ekspozycja w Hydropolis. To jedno z najnowocześniejszych w Europie centrów, w którym liczne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, repliki i modele mają za zadanie pokazać wodę z różnych, fascynujących perspektyw.

Ciekawe miejsca, imprezy i smaki

Militarne zabytki Wrocławia, Śladami Eberharda Mocka, Wrocławski Szlak Filmowy, Street-art we Wrocławiu – te i inne szlaki wytyczone przez miasto można pokonywać, śledząc opis na visitwroclaw.eu/trasy. Jedna z tras pozwala poznać tutejsze krasnoludki: Bankusia, Bibliofila, Chlapibrzucha, Ogorzałkę i wiele, wiele innych. Na ulicach Wrocławia jest ich już ponad 300. Dorobiły się nawet oficjalnego portalu krasnale.pl., a w punktach informacji turystycznej sprzedawane są pamiątki i słodkości spod znaku tych skrzatów.

Jeden z wrocławskich krasnali. Fot. Polska Travel

Wrocław warto zobaczyć także od strony rzeki, pływając statkiem, kajakiem, rowerem wodnym, motorówką czy katamaranem. Odrę można pokonać także górą, czyli kolejką linową Polinka, a po mieście wybrać się na wycieczkę rowerem miejskim czy meleksem.

Na tym atuty Wrocławia się nie kończą. Fakt, że został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2016, jest tylko potwierdzeniem, że miasto tętni wydarzeniami. Wymienimy tu tylko najsłynniejsze festiwale: muzyczną Wratislavię Cantans, filmowe Nowe Horyzonty czy literacki Festiwal Kryminału. Wielbicieli kultury zapraszają liczne galerie sztuki, muzea, teatry, opera i Narodowe Forum Muzyki, o którego akustykę zadbali specjaliści z Nowego Jorku.

Wrocław ma wiele smaków, ale nie sposób wyjechać z miasta bez skosztowania pierników. Na Śląsku tradycja ich wyrabiania pochodzi z XIII w., a więc jest najstarsza w Europie środkowej, czyli starsza o 100 lat od toruńskiej! W Piernikarni Wrocławskiej, nieopodal rynku, można spróbować korzennych ciastek lub nauczyć się je robić na warsztatach.

Dowiedz się więcej na portalu turystycznym Wrocławia

www.polska.travel/pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -