niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaGorący TematLiczba ukraińskich uchodźców w Polsce stale rośnie

Liczba ukraińskich uchodźców w Polsce stale rośnie

Od inwazji Rosji na Ukrainę mija miesiąc. Wybuch wojny spowodował największy od czasów II wojny światowej kryzys humanitarny i ogromny exodus ludności cywilnej. Szacuje się, że ogarniętą wojną Ukrainę opuściło już ponad 3 miliony osób, w głównej mierze kobiet, dzieci i osób starszych (od 25 lutego ukraińscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mają zakaz opuszczania kraju). Naturalnym kierunkiem ucieczki są kraje sąsiednie. Większość osób skierowała się do Polski.

Od początku rosyjskiej inwazji do Polski wjechało z terytorium Ukrainy już ponad 2 miliony osób. Fot. MSWiA

23 marca Straż Graniczna przekazała, że od początku rosyjskiej inwazji do Polski wjechało z terytorium Ukrainy już 2,141 mln osób. Część z nich skierowała się dalej na zachód, jednak zdecydowana większość nadal przebywa w Polsce.

16 marca polskie urzędy rozpoczęły przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL. Rozwiązanie to umożliwia uchodźcom, którzy opuścili ojczyznę w związku z agresją rosyjską, korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji, a także ułatwi podjęcie pracy. Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą także założyć profil zaufany, umożliwiający załatwianie zdalnie wielu spraw urzędowych.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -