Od inwazji Rosji na Ukrainę mija miesiąc. Wybuch wojny spowodował największy od czasów II wojny światowej kryzys humanitarny i ogromny exodus ludności cywilnej. Szacuje się, że ogarniętą wojną Ukrainę opuściło już ponad 3 miliony osób, w głównej mierze kobiet, dzieci i osób starszych (od 25 lutego ukraińscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mają zakaz opuszczania kraju). Naturalnym kierunkiem ucieczki są kraje sąsiednie. Większość osób skierowała się do Polski.
23 marca Straż Graniczna przekazała, że od początku rosyjskiej inwazji do Polski wjechało z terytorium Ukrainy już 2,141 mln osób. Część z nich skierowała się dalej na zachód, jednak zdecydowana większość nadal przebywa w Polsce.
16 marca polskie urzędy rozpoczęły przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL. Rozwiązanie to umożliwia uchodźcom, którzy opuścili ojczyznę w związku z agresją rosyjską, korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji, a także ułatwi podjęcie pracy. Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą także założyć profil zaufany, umożliwiający załatwianie zdalnie wielu spraw urzędowych.
WEM