piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaPoloniaMassachusettsLech Wałęsa odwiedzi Massachusetts

Lech Wałęsa odwiedzi Massachusetts

Na początku października Lech Wałęsa – były prezydent Polski i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, który zapisał się w historii jako przywódca NSZZ „Solidarność” – odwiedzi Bridgewater w stanie Massachusetts, gdzie na tamtejszym uniwersytecie wygłosi wykład o demokracji.

Lech Wałęsa zapisał się w historii jako przywódca „Solidarności” i pierwszy prezydent Polski wybrany po II wojnie światowej w demokratycznych wyborach. Na zdj. z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezińskim w 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Fot. facebook.com/lechwalesa

Prelekcja pt. „Dialogues in Democracy” odbędzie się na Bridgewater State University we wtorek 3 października i rozpocznie się o godz. 19:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, wykład jest otwarty dla publiczności, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja i pobranie darmowego biletu.

„Lech Wałęsa to polityk, obrońca demokracji, działacz związkowy i polityk. Elektryk stoczniowy, został założycielem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w 1980 roku, był liderem antykomunistycznym i później pełnił funkcję pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Polski. Jego wynik w wyborach w 1990 roku (ponad dziesięć milionów głosów) do dziś pozostaje rekordem w historii polskiej demokracji” – tak sylwetkę mówcy przedstawiają organizatorzy wykładu, przypominając, że Wałęsa jest doktorem Honoris Causa ponad stu uniwersytetów na całym świecie i znalazł się w gronie 100 najbardziej zasłużonych osób XX wieku na liście opracowanej przez magazyn TIME.

„15 listopada 1989 roku Lech Wałęsa jako pierwszy obcokrajowiec niebędący głową państwa miał okazję przemówić przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych” – czytamy na stronie uniwersytetu, gdzie podkreślone jest również, że Wałęsa „przez ostatnie dwadzieścia lat aktywnie promuje potrzebę globalnej „Solidarności XXI wieku” – kompleksowej reformy światowych paradygmatów politycznych i gospodarczych”.

Informacje o wydarzeniu i link do rejestracji można znaleźć na stronie: www.bridgew.edu/events/lech-walesa-dialogues-democracy-2023-10-03

JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -