poniedziałek, 2 sierpnia, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaKwarantanna osób zaszczepionych niepotrzebna

Kwarantanna osób zaszczepionych niepotrzebna

Kwarantanna dla osób zaszczepionych nie jest potrzebna, nawet jeśli miały kontakt z wariantem Delta. Szczepionki, które mamy w Polsce, są w pełni skuteczne – powiedział we wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dotychczas w Polsce odnotowano 113 przypadków wariantu Delta.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej przed siedzibą resortu w Warszawie, 7 października 2020 r. Fot. Leszek Szymański/PAP

Rzecznik MZ w rozmowie z TVN24 powiedział, że dotychczas w Polsce odnotowano 113 przypadków zakażenia wariantem Delta. „Porównując do innych państw, na pewno nie jest to dużo” – ocenił.

Poinformował, że osoby zaszczepione, które miały kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta, nie będą kierowane na kwarantannę. Dotychczas bowiem wielu inspektorów sanitarnych na kwarantannę kierowało wszystkie osoby po kontakcie z wariantem Delta.

„Ale analizowaliśmy dokładnie wczoraj wyniki zakażeń wariantem Delta, Beta i Gamma. Tych przypadków mamy obecnie w Polsce 166 i jedynie niecałe 2 proc. przypadków, czyli dosłownie trzy przypadki, to są przypadki, kiedy po dwóch dawkach szczepienia odnotowaliśmy zakażenie” – powiedział Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że oznacza to, że kwarantanna osób zaszczepionych nie jest potrzebna.

„Mamy informację, że te szczepionki, które mamy w Polsce, są w pełni skuteczne i zapobiegają, nie tyle może zakażeniom, bo jak widać te trzy zakażenia się zdarzyły, ale zapobiegają hospitalizacji, zgonowi, poważnemu przejściu” – powiedział.

Poinformował, że wobec osób zaszczepionych, które miały kontakt z wariantem Delta, będzie wdrażany jedynie nadzór sanitarny. Natomiast osoby niezaszczepione będą kierowane na kwarantannę.

Olga Zakolska/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -