niedziela, 3 lipca, 2022
Strona głównaPoloniaNowy JorkKs. Grzegorz Markulak kapelanem Children’s Smile Foundation

Ks. Grzegorz Markulak kapelanem Children’s Smile Foundation

Po prawie siedmiu latach przerwy Children’s Smile Foundation znów ma swojego kapelana. Został nim ks. Grzegorz Markulak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.

Ks. Grzegorz Markulak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, został nowym kapelanem Children’s Smile Foundation. Fot. Archiwum Children’s Smile Foundation

Kapelański wakat

Od chwili śmierci ks. prałata Piotra Żendziana nowojorska fundacja pomagająca chorym i będącym w potrzebie dzieciom nie miała kapelana. Jednak pamięć o tym charyzmatycznym duchowym przywódcy cały czas trwała zarówno wśród zarządu, jak i sympatyków oraz podopiecznych Children’s Smile Foundation. Prałat Piotr Żendzian był kapelanem Children’s Smile Foundation od 2005 roku, aż do 23 października 2015 roku, kiedy to nagle i niespodziewanie zmarł. Wcześniej funkcję tę pełnił ks. kanonik Ryszard Koper, który współpracował z fundacją praktycznie od początku jej istnienia, aż do czasu gdy zaangażował się w inne projekty – Nowojorski Klub Podróżnika oraz Wspólnotę Dobrego Samarytanina.

Niedawno o objęcie funkcji kapelana fundacji został poproszony ks. Grzegorz Markulak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Charyzmatyczny i niesamowicie kreatywny kapłan – w dodatku bardzo lubiany, zarówno przez dzieci, młodzież, jak i ich rodziców – przyjął tę propozycję i potraktował ją bardzo poważnie, jako kolejne wyzwanie, które przed nim stoi.

Ks. Grzegorz Markulak funkcję kapelana Children’s Smile Foundation traktuje jako nowe wyzwanie. Fot. Archiwum Children’s Smile Foundation

Nowe wyzwanie

O działalności Children’s Smile Foundation słyszałem wiele dobrego z różnych źródeł. Propozycja zostania kapelanem była dla mnie miłym zaskoczeniem, a jednocześnie wyzwaniem. Od razu pojawiła się myśl, że wspólnie będziemy mogli zrobić coś dobrego i pożytecznego dla dzieci – podkreśla ks. Grzegorz Markulak, który funkcję kapelana zaczął pełnić pod koniec maja. – Myślę, że to, co robi fundacja, jest piękne i potrzebne, i bardzo dobrze, że istnieje oraz działa od wielu lat – dodaje ks. Markulak.

Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie zamierza aktywnie włączyć się w działalność istniejącej od 1999 roku charytatywnej organizacji. – Czuję się trochę podekscytowany i na pewno jest to dla mnie nowe wyzwanie, żeby wnieść coś duchowego do tej wspólnoty. W Dziejach Apostolskich jest powiedziane, że: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”, dlatego ta linia działalności fundacji, i to, co ona robi, jest wypełnieniem tych słów przytoczonych przez św. Łukasza. Myślę, że należy na to zwracać szczególną uwagę i podkreślać, że to niesione dobro robimy dla drugiego człowieka, oraz że wychodzi ono z serca, i w ten sposób się realizujemy – wyjaśnia nowy kapelan Children’s Smile Foundation.

Zdaje sobie również sprawę, że obejmuje tę funkcję po bardzo charyzmatycznym poprzedniku. – Niestety nie miałem okazji poznać osobiście ks. prałata Piotra Żendziana. Słyszałem natomiast bardzo dużo dobrego na jego temat, słyszałem o jego roli wśród Polonii i w fundacji, a także o jego podejściu do ludzi oraz szacunku i sympatii, jaką był przez nich darzony. Będę starał się utrzymać dobry kierunek działania i dorównać mojemu poprzednikowi – twierdzi ks. Grzegorz Markulak.

Nowy kapelan Children’s Smile Foundation ks. Grzegorz Markulak jest bardzo lubiany przez dzieci, które chętnie uczestniczą w odprawianych przez niego mszach św. oraz imprezach, które organizuje z myślą o najmłodszych. Fot. Archiwum Children’s Smile Foundation

Otwarcie na Greenpoint

Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie został z radością przywitany w szeregach Children’s Smile Foundation przez zarząd tej organizacji. – Cieszymy się, że po długim okresie przerwy od chwili śmierci naszego kapelana śp. ks. prałata Piotra Żendziana udało nam się wypełnić lukę, jaką w naszej fundacji spowodowało jego odejście. Jesteśmy bardzo wdzięczni ks. Grzegorzowi Markulakowi, który przyjął naszą propozycję i dołączył do Rady Dyrektorów Children’s Smile Foundation w charakterze kapelana. Jest nam bardzo miło, że będziemy mogli razem współpracować i nieść pomoc chorym i potrzebującym dzieciom – podkreśla Mariusz Śniarowski, prezes Children’s Smile Foundation.

Również jej dyrektor wykonawczy nie kryje zadowolenia. Zwrócił też uwagę na poszerzenie zasięgu działania fundacji, której główna siedziba jest na Maspeth, i mimo iż często jej zebrania odbywają się w greenpoinckim biurze Belvedere Bridge – firmie Krzysztofa Rostka, założyciela i jednego z dyrektorów Children’s Smile Foundation – to jednak do tej pory była ona bardziej kojarzona z Queensem niż z Brooklynem.

Obecność ks. Grzegorza Markulaka na pewno wniesie nowego ducha do naszej organizacji, a także rozszerzy jej zasięg działania na Greenpoint, dzielnicę, która wbrew pozorom w dalszym ciągu zamieszkiwana jest przez wielu Polaków. W dodatku często, a zwłaszcza w niedziele i święta, wracają do niej osoby, które przeprowadziły się w inne rejony i miasta. Rodzice chętnie przyjeżdżają z dziećmi na msze odprawiane przez naszego nowego kapelana oraz na imprezy, które dla nich organizuje. Teraz będziemy mogli robić ich wspólnie jeszcze więcej i częściej, a także promować naszą działalność i wspierać potrzebujące dzieci – twierdzi Wojciech Maślanka.

Informacja prasowa, opr. WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułBoże Ciało w Worcester
Następny artykułBoże Ciało w Bridgeport

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -