sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceKonkurs Chopinowski pod egidą Fundacji Kościuszkowskiej

Konkurs Chopinowski pod egidą Fundacji Kościuszkowskiej

W tym roku odbędzie się 68. edycja Konkursu Chopinowskiego, organizowanego pod egidą Fundacji Kościuszkowskiej. Jest to najstarszy tego typu konkurs w Stanach Zjednoczonych. Muzyczne święto rozpocznie się 28 lutego i potrwa do 3 marca. Na otwarciu zagra laureatka konkursu z 2022 roku Yun Chih Hsu z Tajwanu. Zwycięzca zostanie wyłoniony 3 marca.

Honorowym patronem tegorocznej edycji koncertu został Garrick Ohlsson, zwycięzca 8. edycji Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1970 roku. Fot. KF

Konkurs jest przeznaczony dla młodych pianistów, którzy nie skończyli jeszcze 30 lat. Komisja zakończyła już przyjmowanie zgłoszeń, z nich zostanie wybranych ośmiu półfinalistów. Półfinały odbędą się w kościele St. Ann w Waszyngtonie 29 lutego i 1 marca. Półfinaliści zaprezentują 55-minutowy recital z muzyką Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, wezmą także udział w warsztatach z członkami jury. Z tej ósemki wyłonionych zostanie trzech finalistów, którzy 3 marca o godz. 15 wykonają koncert fortepianowy Chopina (Piano Concerto) z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Piotra Gajewskiego (także w St. Ann Catholic Church w Waszyngtonie).

W jury zasiądą: Piotr Gajewski (przewodniczący, reprezentujący USA), Ewa Pobłocka (Polska), Akiko Ebi (Japonia), Krzysztof Jabłoński (Kanada) i Linda Petrikova (USA).

Łączna pula nagród wyniesie ponad 20 tys. dolarów. Zwycięzca otrzyma 5 tys. dolarów, osoba, która zajmie drugie miejsce – 3 tys. dolarów, a do muzyka na trzecim miejscu powędruje 2 tys. dolarów. Oprócz tego wręczona będzie też Nagroda Szymanowskiego, o wartości 1.5 tys. dolarów. Zdobywca pierwszej nagrody wystąpi podczas gali jako zwycięzca. „Koncert Zwycięzców” odbędzie się w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie.

Konkurs Chopinowski Fundacji Kościuszkowskiej powstał w 1949 roku z okazji setnej rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Jego inauguracja odbyła się w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku z gościnnym udziałem Witolda Malcużyńskiego. Wydarzeniu przewodniczył Abram Chasins, kompozytor i dyrektor muzyczny rozgłośni radiowej New York Times.

Na przestrzeni lat konkurs wygrywali m.in.: Van Cliburn, Ian Hobson, Daniel Pollak, Murray Perahia, Myung-whun Chung, Kevin Kenner czy Kirill Gerstein. Współcześnie konkurs nadal zachęca zdolnych młodych pianistów do kontynuowania nauki i wykonywania dzieł polskich kompozytorów.

Honorowym patronem tegorocznej edycji koncertu został Garrick Ohlsson, zwycięzca 8. edycji Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1970 roku. Czy ma on jakąś radę dla tych, którzy zakwalifikowali się do 68. Konkursu Chopinowskiego Fundacji Kościuszkowskiej? – Aby dobrze zagrać Chopina, pianista potrzebuje nienagannych umiejętności fizycznych, głębokiej wrażliwości, muzykalności pozwalającej radzić sobie ze złożonymi muzycznymi strukturami oraz szczypty magii – przekazał Gerrick Ohlsson w specjalnej wiadomości skierowanej do tegorocznych uczestników.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.kfchopin.org.

KIN

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -