niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkKonferencja „Polish Science & International Mobility – Meetup New York”

Konferencja „Polish Science & International Mobility – Meetup New York”

W czwartek, 9 lutego, w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku odbyło się spotkanie o nazwie „Polish Science & International Mobility – Meetup New York” zorganizowane przez Konsulat i Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

Wydarzenie, na które wstęp był wolny dla naukowców na wszystkich etapach kariery, zgromadziło grono osób zainteresowanych rozwojem polskiej nauki i współpracą z polskimi instytucjami naukowo-badawczymi. Obecni byli przedstawiciele licznych instytucji, w tym między innymi: Ministerstwa Edukacji i Nauki z Polski, nowojorskiego Wydziału Edukacji, Instytutu Piłsudskiego w Ameryce i Centrali Polskich Szkół Dokształcających. W spotkaniu wzięła udział także Joanna Skoczek, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy NZ w Nowym Jorku.

Na wstępie wszystkich gości powitał pełniący honory gospodarza wicekonsul Stanisław Starnawski. Pierwsza część spotkania rozpoczęła się od prezentacji Zofii Sawickiej, zastępcy dyrektora NAWA, która zapoznała obecnych z działalnością NAWA i programami wymiany międzynarodowej dla naukowców, oferowanymi przez tę organizację. Następnie odbyła się dyskusja panelowa, w której udział wzięli: prof. Maja Kiba-Janiak (uczestniczka programu stypendialnego Bekker NAWA na Uniwersytecie w Melbourne), prof. Aneta A. Ptaszyńska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), prof. Andrzej Wierzbicki (Uniwersytet Michigan, Department of Molecular, Cellular and Developmental Biology) oraz prof. Justyna Wierzchowska (uczestniczka programu stypendialnego Bekker NAWA na New York University). Moderatorem rozmowy była Katarzyna Pietruszyńska (NAWA). Najważniejszym tematem dyskusji był wpływ mobilności akademickiej i międzynarodowych programów stypendialnych na rozwój kariery naukowej.

Drugą część programu wypełniły prezentacje partnerów NAWA od lat wspierających polską naukę i sztukę. O działalności swoich instytucji, w tym programach stypendialnych i oferowanych grantach, opowiedzieli Marek Skulimowski (prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej, Maja Steczkowska (dyrektor Instytutu Kultury Polski w Nowym Jorku), Joanna Kwiatek (koordynator w Fundacji Polonium) i Justyna Janiszewska (dyrektor Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta).

Przylecieliśmy do Nowego Jorku na konferencję zorganizowaną przez ONZ, ale przy okazji ważne było dla nas, aby spotkać polskie środowisko naukowe – stwierdziła w rozmowie z „Białym Orłem” Zofia Sawicka – zastępca dyrektora NAWA. – Nie chodzi tylko o samych Polaków, ale również o wszystkich entuzjastów polskiej nauki, czyli osoby, które zainteresowane są współpracą z polskimi instytucjami, mające kontakty z Polską czy też rozważające przyjazd do naszego kraju. Zjawiło się dzisiaj kilkadziesiąt osób, więc myślę, że to nam się udało – dodała.

Czwartkowe spotkanie zakończyło się częścią networkingową, w trakcie której uczestnicy mieli możliwość wymiany akademickich doświadczeń w bardziej kameralnym gronie.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -