wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkKonferencja Metodyczna Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy CPSD

Konferencja Metodyczna Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy CPSD

12 marca w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku odbyła się pierwsza Konferencja Metodyczna Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Hasłem przewodnim konferencji było: „Z językiem polskim przez świat”.

W konferencji, zorganizowanej przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy CPSD, wzięli udział polonijni pedagodzy ze szkół na wschodnim wybrzeżu USA. Fot. KG w NY, CPSD, facebook

Gości, w tym nauczycieli z polonijnych szkół na wschodnim wybrzeżu USA oraz prelegentów z Polski, powitał konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Następnie głos zabrała prezes CPSD dr Dorota Andraka. W dalszej kolejności Maria Marchwiński i Aneta Matyszczyk przybliżyły działalność Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy CPSD.

Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jan Miodek, z którym uczestnicy konferencji mogli usłyszeć się i zobaczyć wirtualnie. Jego wykład inauguracyjny pt. „Spodziewane i niespodziewane w polszczyźnie” wzbudził spore zainteresowanie uczestników konferencji, a możliwość rozmowy z wybitnym znawcą polszczyzny była dla nich cennym doświadczeniem.

Następnie swoje prezentacje wygłosili zaproszeni prelegenci. Dr Beata Jędryka przedstawiła temat „Wykorzystanie fotografii w dydaktyce języka polskiego jako odziedziczonego oraz obcego”. Mgr Iwona Stempek podzieliła się pomysłami na to, jak w atrakcyjny sposób prowadzić lekcje w prezentacji pt. „Udane lekcje języka polskiego – sprawdzone pomysły, zadania oraz gry językowe”. Mgr Tomasz Stempek opowiedział „Jak sprawić, aby nauczanie online było skuteczne i atrakcyjne? Jak prosto tworzyć interaktywne materiały, gry i testy?”. Jako ostatnia prelegentka wystąpiła mgr Lucyna Bzowska – trenerka Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, nauczycielka, instruktorka tańca ludowego, współautorka podręczników dla dzieci polonijnych i Inspiratorów dla nauczycieli Wydawnictwa Edukacyjnego SEN, która wygłosiła wykład: „Uczymy się bawiąc, aktywnie i praktycznie z językiem polskim”. Po każdym wykładzie był czas przewidziany na dyskusję.

Wnioski z przeanalizowanych zagadnień zebrały Maria Marchwiński i Aneta Matyszczyk, a kilka słów podsumowujących spotkanie wygłosiła dr Andraka.

Konferencja transmitowana była na żywo w internecie przez Radio Rampa.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -