niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkKoncert w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

Koncert w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

Październik był miesiącem bogatym w wydarzenia związane z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. 16 października przypadała rocznica jego wyboru na następcę świętego Piotra, w niedzielę poprzedzającą tę datę obchodzony był Dzień Papieski, a 22 października jest dniem wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II. Ale to nie wszystkie ważne, październikowe rocznice. 16 października 1981 roku specjalnym dekretem papieskim została ustanowiona Fundacja Jana Pawła II. W tym roku przypadało 40-lecie jej istnienia i działalności. W związku z tymi rocznicami Nowojorskie Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w niedzielę, 24 października, w sali widowiskowej Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie zorganizowało koncert wokalno-muzyczny.

Uczestnicy koncertu zaprezentowali utwory muzyki klasycznej, pieśni religijne oraz utwory poświęcone św. Janowi Pawłowi II. Fot. Kazimiera Szafran

Klasyka w wykonaniu mistrzów

Podczas koncertu zaprezentowane zostały utwory muzyki klasycznej, pieśni religijne, maryjne i te związane z osobą świętego Jana Pawła II, niektóre specjalnie dla niego skomponowane, oraz pieśni patriotyczne. Pierwszą część koncertu rozpoczęły utwory muzyki klasycznej o charakterze religijnym. Agnes Kalinowski-Fanis i Damian Fanis profesjonalnie, z wirtuozerią, zaśpiewali wspólnie pieśni: Franciszka Schuberta „Ave Maria” i pieśń Cesarego Franka „Panis Angelicus” oraz utwór religijny pt. „ Let There Be Peace on Earth” – kompozycja Sy Miller i Jill Jackson. Pięknym śpiewem podbili serca publiczność. Artyści są profesjonalnymi śpiewakami operowymi. Agnes śpiewa sopranem romantycznym, bierze udział w koncertach muzyki klasycznej i występowała w nowojorskiej Carnegie Hall, śpiewa też w chórze ONZ. Ponadto jest dyrektorem muzycznym w kościele św. Michała Archanioła w Lyndhurst w New Jersey. W roku 2013 i 2014 także występowała na koncertach organizowanych przez Koło Przyjaciół Fundacji JPII, wtedy jeszcze jako studentka szkoły muzycznej. Jej mąż, Damian Fanis, jest tenorem, śpiew studiował w Szkole Narodowej Sztuki Lirycznej w Montevideo, występował w Narodowej Operze Urugwaju, jako solista chóru. Jego pasją są tanga, które śpiewa na koncertach w USA.

Młodzi zaśpiewali dla papieża

Młodsi wykonawcy zaśpiewali znane pieśni maryjne. Michael Jamrożek wykonał głosem pełnym naturalnego wdzięku pieśń „Wśród tylu dróg poprowadź serce me”. Hiacynta Gospodarzec zaprezentowała utwór „Cały jestem twój, Maryjo”. Na gitarach akompaniowali jej rodzice. Melodyjną, pełną liryzmu piosenkę „Panience na dobranoc” zaśpiewała Natalia Prajzner. Nicole Ciuba, akompaniując sobie na gitarze, wykonała utwór własnej kompozycji „Matczyna miłość”. Śpiewając pieśń „O Czarna Pani w Częstochowskiej Ikonie” grała na pianinie. Kompozycję Piotra Rubika do słów Jacka Cygana „Ave Maria Jasnogórska” mocnym głosem zaśpiewała Isabella Świerzawska. Młodzi artyści sięgnęli również po utwory, które na trwałe zrosły się z pontyfikatem papieża – Polaka i jego pielgrzymkami do ojczyzny. Amelia Jucha i Natalia Prajzner zaśpiewały znaną piosenkę „Moje miasto Wadowice”. Maya Iwiński wykonała popularny utwór „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Natalia Sokolnicki przypomniała piosenkę napisaną na 80. urodziny Jana Pawła II „Z głębi serc”. Nie mogło zabraknąć pieśni oazowej „Barka”, którą wykonali Agnes Kalinowski-Fanis, Damian Fanis i ich uczniowie, rodzeństwo: Gabriela, Tomasz i Maksymilian Bednarz. Popularny i znany wszystkim utwór „Abba Ojcze” można było usłyszeć w wykonaniu Isabelli Świerzawskiej, Natalii Sokolnicki, Michaela Jamrożka i Mateusza Kotowskiego. Rodzeństwo Gabriela, Tomasz i Maksymilian Bednarz zaśpiewali piosenkę dedykowaną Janowi Pawłowi II, napisaną z okazji ŚDM w Krakowie w 2016 roku, pt. „Siła jest w jedności”. Ta część koncertu zakończyła się na góralską nutę. Amelia Jucha w góralskim stroju, oczarowała publiczność znaną ludową piosenką „Góralu, czy ci nie żal…”.

Solistki koncertu: Amelia Jucha (z lewej) i Natalia Prajzner. Fot. Kazimiera Szafran

Pieśni patriotyczne

W drugiej części koncertu widzowie usłyszeli kompozycje fortepianowe Fryderyka Chopina. Marcin Żarkowski wykonał „Poloneza e-moll Op. 26 nr 2”, jego brat Antoni Żarkowski zagrał „Walca cis-mol Op. 64 nr 2”, Angelina Podkalicki przedstawiła „Nokturn es-dur Op.9 nr.2”, Julia Greer zaprezentowała „Walca b-moll Op. 69 nr 2”. Podniosły nastrój wprowadziła pieśń patriotyczna „Rota” w wykonaniu Natalii Sokolnicki. Słowa pieśni napisała Maria Konopnicka, muzykę skomponował Feliks Nowowiejski. Była ona rodzajem hymnu w czasie zaborów Polski. Równie podniosły charakter miał utwór „Pieśń Konfederatów Barskich”, słowa Juliusza Słowackiego z dramatu „Ksiądz Marek”. Publiczność usłyszała go w pełnym ekspresji wykonaniu Isabelli Świerzawskiej i Mateusza Kotowskiego. Julia Bielski pełnym powagi głosem wykonała dwa utwory „Ojczyzno ma”, który zyskał popularność w latach stanu wojennego, oraz znaną piosenkę Jana Pietrzaka „Taki kraj”. Współczesną piosenkę patriotyczną „Uwierz Polsko” zaśpiewał Michael Jamrożek. Marcelina Halas z przejęciem wykonała popularną piosenkę Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie”. Koncert zakończyła melodyjna piosenka „Polskie kwiaty”, którą z wdziękiem wykonała Natalia Prajzner.

Występ polonijnych artystów został gorąco przyjęty przez publiczność, która nie zawiodła. Sala była wypełniona do ostatniego miejsca. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom muzyczny i wokalny. Bardzo solidnie przygotowali się do koncertu i wybrali różnorodne utwory, które zadowoliły w pełni słuchaczy. Koncert okazał się wielkim sukcesem, o czym świadczyły wielkie brawa dla wykonawców, spontaniczne włączanie się widzów do wspólnego śpiewu i prośby, aby częściej organizować muzyczne spotkania dla świętego Jana Pawła II. Kierownikiem artystycznym koncertu była Teresa Rysztof, prowadziła go Zofia Twarowska, a operatorem dźwięku była Justyna Świerzawska.

Zofia Twarowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -