piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaPoloniaMassachusettsKoncert kolęd w Webster

Koncert kolęd w Webster

W czasie, kiedy z ulic i sprzed domów znikają już świąteczne dekoracje, a kolejne Boże Narodzenie przechodzi z wolna do historii i staje się już tylko pięknym wspomnieniem, w Bazylice św. Józefa w Webster można było poczuć w pełni atmosferę świąt. Po wielu latach przerwy, spowodowanej obostrzeniami i separacją z powodu pandemii, do tradycji wspólnego kolędowania powróciły polskie chóry parafialnie.

W niedzielę, 15 stycznia, do bazyliki przybyły chóry z następujących parafii: Sanktuarium Św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem pod przewodnictwem Alicji Rekść, Matki Bożej Częstochowskiej z Bostonu pod dyrekcją Marty Saletnik, Matki Bożej Częstochowskiej z Worcester pod dyrekcją Edwarda Smreczaka i Bazyliki Św. Józefa w Webster pod dyrekcją Marii Heleny Czarneckiej-Cieślak.

Koncert trwał prawie dwie godziny. W tym czasie chóry zaprezentowały szeroki wachlarz utworów bożonarodzeniowych, począwszy od powszechnie znanych kolęd w opracowaniu na cztery głosy, poprzez utwory opracowane jednogłosowo lub solowo z akompaniamentem licznych instrumentów muzycznych i zakończywszy na lekkich pastorałkach i luźnych interpretacjach znanych, popkulturowych utworów świątecznych. Koncert zakończył się wspólnym śpiewem chórzystów i widowni czterech tradycyjnych kolęd.

Po koncercie wszyscy chórzyści spotkali się na świątecznym poczęstunku, który został przygotowany przez Polską Szkołę Sobotnią im. M. Konopnickiej w Webster. Wspólnym wysiłkiem pań: Bożeny Jaroszewskiej, Lidii Nolle, Marzeny Kolińskiej, Beaty Stomskiej, Joanny Załęskiej, Anny Wilk, Marysi Zduniak, Moniki Skałecki, Zofii Szydlik, Marty Pająk oraz wolontariuszy: Marka Owca, Tadeusza Owczenko, Karola Wojtarowicz, Maxa Skałeckiego i Gary’ego Bridgmana oraz rodziców, którzy przynieśli ciasto, goście zostali podjęci smacznym obiadem. Była to wyjątkowa okazja do odnowienia starych znajomości i nawiązania nowych. Można było w przyjacielskiej atmosferze wymienić uwagi, podzielić się spostrzeżeniami i przede wszystkim wyrazić uznanie dla ciężkiej i wyjątkowej pracy, jaką chórzyści i ich dyrygenci wykonują przez cały rok.

Po uroczyście spędzonym czasie wszyscy uczestnicy rozstali się z zamiarem wspólnego kolędowania w przyszłym roku, które tym razem będzie miało miejsce w Salem.

Ks. Grzegorz Chodkowski
opr. WEM
Fot. Halina Głowacka, Tomasz Jaster, archiwum o. J. Żebrowskiego

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -