piątek, 4 października, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkKoncert flecistki Renaty Guzik w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie

Koncert flecistki Renaty Guzik w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie

21 stycznia Centrum Polsko-Słowiańskie zorganizowało koncert Renaty Guzik, profesor Akademii Sztuki z Wydziałem Instrumentalnym w Szczecinie, gdzie prowadzi klasę fletu. W programie koncertu znalazły się: „Sonatina” polsko-amerykańskiego kompozytora, pedagoga, byłego konsula RP w Nowym Jorku Tadeusza Zygfryda Kasserna oraz „Soliloquy” na flet solo nowojorskiego kompozytora, pianisty i dyrygenta, absolwenta Julliard School of Music i profesora Mannes School of Music Lowella Liebermanna. Utwór ten podczas koncertu został wykonany z premierową wizualizacją dokonaną przez studentów Akademii Sztuki w Szczecinie – Wydziału Sztuki Mediów pod kierunkiem dr Izabeli Plucińskiej.

Następnie Renata Guzik wykonała legendarny utwór „For You Anne-Lill” Henryka Mikołaja Góreckiego – kompozytora, który w tym roku obchodziłby 90. urodziny, napisany dla norweskiej wybitnej flecistki Anne-Lill Rae w 1990 r. oraz „Chiaroscuro” – Heather Schmidt. Utwór ten skomponowany został przez kanadyjską kompozytorkę obecnie zamieszkałą w Los Angeles, ale wychowankę Julliard School of Music.

Publiczność podczas koncertu usłyszała też premierowe wykonanie „Chodok” Jakuba Polaczyka, polskiego kompozytora mieszkającego w Nowym Jorku, na flet prosty wymiennie z fletem poprzecznym i fortepian. Jest to surrealistyczna kompozycja – krótki kaprys z elementami „rytmów chodzonych”, skomponowany na 50. rocznicę istnienia Centrum Polsko-Słowiańskiego.

Na zakończenie Renata Guzik zagrała na flet solo „The Great Train Race”, utwór słynnego brytyjskiego kompozytora i flecisty Iana Clarke’a, wykorzystującego rozwinięte wirtuozowskie techniki na flecie.

We wszystkich utworach na flet i fortepian towarzyszył prof. Guzik wspomniany wyżej Jakub Polaczyk, pianista i kompozytor, który również z wielkim znawstwem  wykonywanych utworów prowadził koncert. Na bis oboje zagrali utwór „Lonely Shepherd” Jamesa Lasta, dedykując go babciom i dziadkom, gdyż w tych dniach, w sobotę i niedzielę, przypadało ich święto.

Po koncercie nastąpił wizualny pokaz prac plakatów studentów Akademii Sztuki w Szczecinie z Wydziału Grafiki i Ilustracji pod kierunkiem dziekana dr. hab. Ireneusza Kuriaty.

Występom muzyków towarzyszyła wystawa malarstwa Jerzego Kubiny, którą można oglądać w CP-S przy 177 Kent Street, Brooklyn, NY do 14 lutego 2023 r.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski


Renata Guzik ukończyła w 1993 roku w klasie fletu Akademię Muzyczną w Krakowie, następnie studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz w 2012 roku staż w Pôle Supérieur d’ Enseignement Artistique de Paris w Paryżu. W 2013 roku uzyskała stopień doktora Akademii Muzycznej w Krakowie, a w 2020 roku stopień doktora habilitowanego. Obecnie prowadzi klasę fletu na stanowisku profesora Akademii Sztuki w Szczecinie. Uczestniczyła w licznych festiwalach i sympozjach, m.in. w Szwajcarii, Korei Płd., Krakowie, Niemczech. Koncertowała w takich krajach jak: Polska, Holandia, Szwajcaria, Niemcy, Dania, Francja, Czechy, Grecja, Wielka Brytanii. Jest współzałożycielką grupy Ara Ensemble, wykonującej muzykę współczesną. Nagrała z tym zespołem płytę CD dla Edmonton Composers’ Concert Society in Canada (2005). W 2019 roku nagrała płytę CD Sonet romantyczny wraz z pianistą Sławomirem Kokoszą.

Jakub Polaczyk jest polskim kompozytorem i pianistą osiadłym w Nowym Jorku. Ukończył Uniwersytet Jagielloński, Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Carnegie Mellon University, także na stypendium studiował w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Na koncie ma wiele nagród kompozytorskich w: USA, Polsce, Anglii, Grecji, Czechach, Włoszech, Rosji, Pd. Korei. Od 2015 roku uczy w New York Conservatory of Music, a od 2018 roku jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Chopin i Przyjaciele w Nowym Jorku, kierując również Międzynarodowym Konkursem Kompozytorskim. Od 2021 roku ma swój program muzyczny w Polskim Radio w Chicago. Brał udział w sympozjach i festiwalach na całym świecie. Jako pianista współpracował ze znanymi instrumentalistami, operami, zespołami baletowymi w Polsce i USA. Jego muzyka wydana jest głównie w Donemus w Holandii i została zarejestrowana dla amerykańskich wytwórni: Ablaze Records, Albany Records i Naxos.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -