czwartek, 6 października, 2022
Strona głównaPoloniaConnecticutKatolicka edukacja oparta na polskich wartościach

Katolicka edukacja oparta na polskich wartościach

Szkoła Podstawowa Sacred Heart działa przy polskiej parafii o tej samej nazwie już od 123 lat. Na swoim koncie ma wiele pokoleń, którym dała podstawę do dalszej edukacji i przyszłych karier oraz pomogła wychować na podstawie ważnych dla nas Polaków wartości, takich jak rodzina czy wiara.

Rok temu szkoła zainwestowała w multimedialne wyposażenie biblioteki. Fot. S. Mary Janice

Szkoła Sacred Heart oprócz podstawowych klas od 1 do 8 prowadzi też przedszkole oraz zajęcia dla dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wieku przedszkolnego. – Duży nacisk kładziemy na podstawowe przedmioty, takie jak czytanie, pisanie czy arytmetyka – mówi siostra Mary Janice, dyrektor rozwoju w Sacred Heart, podkreślając, że szkoła może poszczycić się wzorowymi wynikami uczniów na krajowych testach i egzaminach. Oprócz ścisłych przedmiotów, duży nacisk kładziony jest tu również na sztukę i muzykę, a więc przedmioty, które w dzisiejszych czasach często znikają z programów szkół publicznych ze względu na cięcia w budżecie. Samo nauczanie wzbogacają różne programy, prowadzone przed i po zajęciach, oraz kluby tematyczne, które rozwijają zainteresowania dzieci.

W dzisiejszych czasach nauka nie może odbywać się w oderwaniu od technologii. Nowoczesne technologie są częścią wyposażenia wszystkich klas, a rok temu szkoła zainwestowała w renowację biblioteki. Dziś mieści się w niej centrum medialne oraz elektroniczny katalog materiałów, udostępniany uczniom oraz rodzicom nawet z domu. Kolejna inwestycja, jaką może pochwalić się szkoła, to system bezpieczeństwa, który kosztem ponad 200 tys. dolarów, przy wsparciu z grantu rządowego, został zainstalowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz szkoły. Jak podkreśla Siostra Mary Janice, bezpieczeństwo jest traktowane poważnie, i jest czymś, co bardzo cenią sobie rodzice, którzy mają pewność, że ich dzieci w ciągu dnia przebywają w bezpiecznym oraz monitorowanym otoczeniu.

Zajęcia pozalekcyjne pozwalają uczniom rozwijać zainteresowania. Fot. S. Mary Janice

Rodzice uczniów szkoły Sacred Heart najbardziej cenią sobie jednak wartości, jakie są częścią programu nauczania. – Przyjaźń, szczerość oraz interakcje międzyludzkie są dla naszych wychowawców priorytetem – mówi siostra Janice. – Uczniowie traktują się wzajemnie z szacunkiem, mają do siebie zaufanie i wspierają się wzajemnie – dodaje. Przykładem tego, jak wskazuje siostra, był chłopiec który poprosił rówieśników, by towarzyszyli mu w modlitwie za chorą babcię; 8-klasistka, która podczas przerwy uczyła przedszkolaczkę jak się przeżegnać, czy też chłopiec, który odniósł do biura szkolnego pieniądze znalezione na schodach. – Nasi wychowawcy spotykają się z takimi przypadkami na co dzień – tłumaczy siostra Mary Janice.

W wielu polskich rodzinach, te wartości wynoszone są z domu, bo są nauczane przez rodziców i dziadków, ale łatwo można je zatracić, przebywając w otoczeniu, gdzie są one pomijane i negowane – zaznacza siostra. – Dzieci w wieku szkoły podstawowej szybko wchłaniają informacje i łatwo uczą się nowych nawyków, dlatego przebywanie w środowisku, w którym pozytywne wartości są kultywowane, oraz w środowisku rówieśników, którzy również je cenią, daje naszym uczniom podstawę nie tylko do dalszej edukacji, ale również na całe życie – dodaje.

Szkoła Sacred Heart zaprasza zainteresowane rodziny do odwiedzenia szkoły podczas Dni Otwartych, które odbędą się w sobotę 26 stycznia w godz. od 5 do 6 oraz podczas tygodnia szkół katolickich, który potrwa od 28 stycznia do 1 lutego. Szkołę można również odwiedzić po wcześniejszym umówieniu się pod nr. tel. 860-229-7663. – Nasze drzwi są zawsze otwarte. To dla nas wielka przyjemność, gdy możemy pokazać naszą szkołę, podzielić się naszymi wartościami oraz osiągnięciami z nowymi rodzinami – mówi siostra Mary Janice.

Szkoła Sacred Heart mieści się przy 35 Orange Street w New Britain, tuż obok polskiego kościoła, w samym centrum polskiej dzielnicy. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: www.sacredheartschoolnb.org. Szkoła świadczy pomoc finansową dla kwalifikujących się rodzin.

WEM

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -