poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutJubileuszowa 40. edycja dożynek w New Britain przyciągnęła liczną Polonię

Jubileuszowa 40. edycja dożynek w New Britain przyciągnęła liczną Polonię

W sobotę, 19 sierpnia, na Polance Sokołów w New Britain odbyły się dożynki zorganizowane przez Polish American Council of New Britain. Była to już 40. edycja imprezy, która powróciła triumfalnie po trzech latach przerwy.

Dożynki to wyjątkowe święto łączące w sobie elementy chrześcijańskiej tradycji i dobrej zabawy. Dzięki temu unikalnemu połączeniu to wspaniała okazja nie tylko do zabawy we wspólnym, polonijnym gronie, ale również do celebracji tego, co najpiękniejsze w polskiej kulturze.

Dożynki zainaugurowała uroczysta msza św. o godz. 11:00, odprawiona w pawilonie na Polance Sokołów przez nowego proboszcza parafii Najświętszego Serca w New Britain Johna Gancarza w asyście ks. Stanisława Dudka i emerytowanego proboszcza tej polskiej parafii ks. prałata Daniela Płocharczyka. Chór Polonia Paderewski pod dyrekcją Klaudii Naumowicz Niewiadomskiej zapewnił oprawę muzyczną, wykonując pieśni religijne i hymn Polski. Podczas mszy św. poświęcono dożynkowy chleb, którym następnie polscy harcerze z New Britain poczęstowali zgromadzonych gości.

Wśród uczestników dożynek nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz, m.in. reprezentanta stanowego Petera Tercyaka i senatora Ricka Lopesa. Obecni byli także weterani i członkinie Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Polonijna młodzież ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain zaprezentowała krótki program artystyczny, uczniowie ubrani w stroje nawiązujące do szlacheckiej tradycji odtańczyli też poloneza.

Organizatorzy zadbali o rozrywkę dla dzieci w postaci m.in. dmuchanego zamku. Dożynki zwieńczyła zabawa taneczna, podczas której o muzykę do tańca zadbał zespół Vademecum.

JLS
Fot. Robert Iwanicki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -