sobota, 3 czerwca, 2023
Strona głównaPoloniaConnecticutJubileusz „Białego Orła” już w kwietniu!

Jubileusz „Białego Orła” już w kwietniu!

Dokładnie 10 kwietnia 2003 roku ukazało się pierwsze wydanie gazety „Biały Orzeł”. Założeniem tego wówczas amatorskiego projektu było stworzenie bezpłatnego dwutygodnika, który będzie relacjonować i wspierać lokalne życie polonijne. Założenie to na przestrzeni ostatnich dwóch dekad nie uległo zmianie, zmieniła się jednak skala naszej działalności.

Współzałożyciel i redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec (po prawej) promuje najnowszy tytuł wydawnictwa na festiwalu w Hartford. Fot. Archiwum WEM

Obecnie „Biały Orzeł” wydawany jest w pięciu osobno drukowanych edycjach, które służą Polonii w siedmiu stanach na wschodnim wybrzeżu USA. Na łamach gazety przez ostatnie 20 lat zostały opisane tysiące polonijnych wydarzeń, przedstawione setki ciekawych postaci i podjęte dziesiątki trudnych, lecz istotnych dla naszej społeczności tematów. Na naszych łamach zaistniało ponad 3,000 firm. Jesteśmy przekonani, że gazeta „Biały Orzeł” nie tylko informowała, ale również inspirowała naszych Czytelników do bycia polskimi patriotami, do wspierania polonijnych inicjatyw i wydarzeń oraz do bycia ich częścią. Mamy nadzieję, że tej wiosny nasi Czytelnicy wspólnie z nami uczczą nasz okrągły jubileusz i dwudziestoletni dorobek naszego wydawnictwa.

Obchody

Głównym punktem obchodów jubileuszu 20-lecia gazety „Biały Orzeł” będzie Wielki Bal Dziennikarski, który odbędzie się w sobotę, 29 kwietnia w New Britain, CT – mieście, w którym mieści się siedziba wydawnictwa. – Chcemy nadać temu jubileuszowi wyjątkową oprawę, zorganizować coś, co podkreśliłoby rolę, jaką media etniczne takie jak „Biały Orzeł” odgrywają w naszych społecznościach – stąd pomysł na Wielki Bal Dziennikarski – tłumaczy wydawca „Białego Orła” Darek Barcikowski. W gali mają wziąć udział wybitni dziennikarze o polskich korzeniach, przedstawiciele polskiego rządu oraz mediów polskich i polonijnych. Uroczysty bankiet będzie miał miejsce w siedzibie Gniazda 88 Sokolstwa Polskiego w Ameryce, trwać będzie od godz. 18:00 do 1:00 w nocy. O oprawę muzyczną zadba DJ Mariusz Wierzbicki z Bostonu, natomiast catering realizowany będzie przez restaurację Belvedere. Przewidziany jest pokaz tańca towarzyskiego, degustacja wódek V-One oraz inne niespodzianki. Bilety na galę w cenie $125 (z otwartym barem) dostępne są już na stronie BialyOrzel20.com.

Dzień przed Wielkim Balem Dziennikarskim w New Britain odbędzie się również spotkanie networkingowe z okazji 20-lecia „Białego Orła”, na które zaproszeni będą lokalni politycy, przedstawiciele agencji reklamowych i rządowych oraz niektórych z największych lokalnych instytucji medycznych, finansowych i edukacyjnych. – Chcemy zaangażować w te obchody naszych Czytelników i lokalną Polonię, ale również pokazać to, co robimy poza naszym własnym środowiskiem i dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Okazją do tego będzie poprzedzające bankiet spotkanie w piątek, 28 kwietnia – mówi Marcin Bolec, redaktor naczelny „Białego Orła”.

Początki

Spotkanie Darka Barcikowskiego i Marcina Bolca, którzy przez ostatnie 20 lat stworzyli największe pod względem ilości wydawanych tytułów i zasięgu geograficznego polskojęzyczne wydawnictwo poza granicami Polski, było przypadkowe i miało miejsce w Bostonie, gdzie Darek Barcikowski w polskim kościele przedstawiał pomysł na gazetę, którym zainteresował się Marcin Bolec. Skutkiem nawiązanej relacji było pierwsze wydanie „Biały Orzeł”, które ukazało się 10 kwietnia 2003 roku. Gazeta pierwotnie obejmowała swoim zasięgiem Massachusetts, ale przekonanie o zapotrzebowaniu na polskojęzyczną prasę okazało się słuszne. Gazeta szybko stała się ważną częścią lokalnej Polonii, a firma White Eagle Media, LLC zaczęła się przekształcać z amatorskiego wydawnictwa w profesjonale przedsiębiorstwo. – Dużo się wtedy musieliśmy nauczyć, ale pozytywny odzew od rosnącego grona naszych odbiorców motywował nas do pracy i podejmowania kolejnych wyzwań – tłumaczy wydawca gazety.

Rozwój

Młodzi przedsiębiorcy i działacze polonijni szybko uświadomili sobie, że rynków podobnych do Massachusetts jest w USA wiele. Wyróżniało je spore środowisko rodaków z rozwiniętą polonijną infrastrukturą, taką jak polskie parafie, sklepy czy szkoły, oraz bogatym życiem polonijnym, ale małą obecnością mediów polonijnych bądź całkowitym ich brakiem.

Na przestrzeni kilku następnych lat kolejne lokalne wydania „Białego Orła” powstały na Florydzie, w Connecticut, Arizonie, Kalifornii, Pensylwanii oraz w New Jersey. Docelowo „Biały Orzeł” wylądował również w Nowym Jorku. Do portfolio wydawniczego dołączyła wydawana co roku panorama firm „New England Polish Pages” oraz jej bliźniacza publikacja „Polish Pages UK”, wydawana w Londynie i obejmująca Wielką Brytanię. Z czasem pojawił się też wydawany do dziś, lecz już przez innego wydawcę, magazyn „Day & Night” w Polsce. Przez wiele lat na liście tytułów wydawanych przez White Eagle Media był również magazyn „Żyjmy Zdrowiej”.

Przetrwaliśmy wiele kryzysów – mówi Marcin Bolec. – Począwszy od kryzysu ekonomicznego w latach 2008-2009 oraz krachu na rynku nieruchomości – branży, która w znacznej mierze utrzymywała gazety na wschodnim wybrzeżu, po trwającą przez ostatnie kilka lat pandemię. To były wyzwania, które zagrażały naszej działalności i w pewnym sensie również ją kształtowały. Kroki i decyzje wtedy podjęte pozwoliły nam jednak przetrwać ten czas, rozwinąć się i nadal prosperować – dodaje redaktor naczelny „Białego Orła”.

Dziś gazeta „Biały Orzeł” ukazuje się w pięciu lokalnych i osobno drukowanych wydaniach, które obejmują stany Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, Nowy Jork, New Jersey, Pensylwanię oraz Florydę. Dwa lata temu portal gazety – BialyOrzel24.com – ukazał się w nowej odsłonie, która pozwala wydawnictwu docierać do obecnych Czytelników w częstszej frekwencji oraz poszerzać to grono o osoby mieszkające poza miejscami, gdzie kolportowane są drukowane wydania gazet. „Biały Orzeł” jest też aktywny w mediach społecznościowych, gdzie rekordowym miesiącem pod względem zasięgu był zeszłoroczny październik, kiedy to nasz kontent na Facebooku dodarł do ok. 750 tys. odbiorców.

Kolejnym przełomowym wydarzeniem w dziejach wydawnictwa było uruchomienie w kwietniu zeszłego roku w Connecticut hiszpańskojęzycznej gazety „La Visión” i debiut na rynku latynoskim. Gazeta ta w ciągu pierwszych pięciu miesięcy podwoiła swój nakład, a w przyszłości planowane jest wydawanie jej lokalnych edycji w innych stanach. – Polacy są przedsiębiorczy, przebojowi. To, co robimy my, wchodząc na rynek hiszpańskojęzyczny, jest tym samym, co robi dziś bardzo wiele polonijnych firm, które otwierają się na inne rynki – tłumaczy Darek Barcikowski.

Wydawca „Białego Orła” Darek Barcikowski (po prawej) przy stoisku gazety na zeszłorocznym festiwalu „Małej Polski”. Fot. Archiwum WEM

Polonia

Kluczowym założeniem i wizją przedsięwzięcia, jakim jest „Biały Orzeł”, było i wciąż jest wspieranie i budowanie silnej Polonii. Główny profil gazety tworzą artykuły poświęcone lokalnej Polonii, dlatego każda z wydawanych obecnie pięciu edycji gazety jest osobno redagowana i drukowana. Gazeta promuje i opisuje lokalne polonijne wydarzenia, przedstawia sylwetki ciekawych ludzi i firm, często podejmuje się też trudnych tematów o dużym znaczeniu dla losów obecnej i przyszłej Polonii w Ameryce.

White Eagle Media, LLC nie tylko udostępnia łamy gazety „Biały Orzeł” polskim organizacjom, promując podejmowane przez nie inicjatywy, ale sama firma była też inicjatorem i organizatorem licznych polonijnych wydarzeń. – W ciągu tych 20 lat „Biały Orzeł” nie tylko opisywał życie polonijne, ale w znacznej mierze też je tworzył. Nasz dorobek w obu dziedzinach jest spory – mówi Darek Barcikowski. Zalicza się do niego akcja Polonia Votes, której celem było zachęcanie rodaków do głosowania w lokalnych wyborach, targi polonijne PolExpo, liczne inicjatywy mające na celu m.in. przyśpieszenie zniesienia wiz dla Polaków czy oficjalne nadanie przez władze Bostonu polskiej dzielnicy w tym mieście miana „Polski Trójkąt” (nazwa nawiązuje do jej geograficznej lokalizacji).

To, że jesteśmy aktywni w życiu polonijnym nie wynika tylko z założeń, jakie towarzyszyły nam, gdy postanowiliśmy stworzyć gazetę, ale też z naszych osobistych przekonań i chęci budowania aktywnej i zauważalnej z zewnątrz Polonii – tłumaczy Marcin Bolec, który od prawie dwóch dekad jest aktywnym członkiem bostońskiej społeczności polonijnej i licznych lokalnych organizacji. Założył PANO – Polish American Networking Organiziation, która zrzeszała i łączyła polskich studentów i przedsiębiorców w Bostonie oraz był ogólnokrajowym dyrektorem do spraw członkostwa w Kongresie Polonii Amerykańskiej. Obecnie jest członkiem Rady Dyrektorów Polskiego Centrum Naukowego z siedzibą w Chicopee, MA.

Wydawca „Białego Orła” Darek Barcikowski również ma na swoim koncie bogaty dorobek na arenie polonijnej. Przez wiele lat był dyrektorem wykonawczym American Polish Advisory Council w Waszyngtonie – organizacji, która lobbowała za umocnieniem relacji między USA a Polską, w latach 2016-2021 był konsulem honorowym RP w Connecticut i za czasów swej kadencji doprowadził do historycznej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w New Britain, CT. Jest współorganizatorem Festiwalu „Małej Polski” w New Britain. Przez 8 lat pełnił funkcję ogólnokrajowego wiceprezesa do spraw etnicznych dla jednej z głównych partii politycznych w kraju (ale, co warto podkreślić, „Biały Orzeł” pozostaje gazetą politycznie neutralną), a w 2020 roku odpowiadał za zachęcenie Polonii w całym kraju do udziału w spisie ludności US Census.

Część naszej pracy to praca społeczna i właśnie ta praca nadaje sens, temu co robimy – przynosi rezultaty i nas motywuje. Dużo zawdzięczamy też naszemu zespołowi, są to niezwykle zdolni i utalentowani ludzie, którzy uwierzyli w naszą misję. Myślę, że bez nich i bez ich wiary w to, co robimy, nie bylibyśmy w stanie osiągnąć tego, co osiągnęliśmy przez ostatnie 20 lat. Nasze zasługi i nasza historia jest też częścią zasług i historii Polonii i mamy nadzieję, że nasze 20-lecie będzie również powodem do dumy dla wszystkich naszych Czytelników i rodaków – dodaje Darek Barcikowski, wydawca i współzałożyciel „Białego Orła”.


Weź udział!

Co: Wielki Bal Dziennikarski z okazji 20-lecia „Białego Orła”
Gdzie: Siedziba Gniazda 88 Sokolstwa Polskiego w Ameryce (Sokolnia), 211 Washington St., New Britain, Connecticut
Kiedy: Sobota, 29 kwietnia 2023 r., 6 pm – 1 am
Jak: Bilety w cenie $125 od osoby do nabycia na www.bialyorzel20.com

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -