wtorek, 21 marca, 2023
Strona głównaZdrowie i UrodaJak mądrze pomóc nastolatkom w drodze do dorosłości?

Jak mądrze pomóc nastolatkom w drodze do dorosłości?

Bycie nastolatkiem nie zawsze jest łatwe. Wielu z nas wie o tym z własnych doświadczeń. – To czas szybkiego rozwoju fizycznego i psychicznego – wyjaśnia Cara McPhee, licencjonowana pracowniczka socjalna (LMSW) i koordynatorka programu Specialized Teen Services w Family Enrichment Center w Hospital of Central Connecticut. – To czas w ich życiu, kiedy kształtują swoją tożsamość, kształtują światopogląd, uświadamiają sobie swoją seksualność i szukają swojej niezależności – dodaje.

Fot. Archiwum WEM

Jakie zachowania mogą wskazywać, że nastolatek ma problemy?

  • izolacja/wycofanie się z życia rodziny i przyjaciół;
  • agresja słowna lub fizyczna;
  • ciągłe zmęczenie/spanie przez cały czas,
  • dołączenie do grupy zupełnie nowych znajomych.

Nastolatki powinny spać od 8 do 10 godzin na dobę. Jeśli nie śpią tyle, może to wpłynąć na ich zachowanie – wyjaśnia McPhee. – Wiedza o tym, z kim spędzają czas nastolatki, jest również ważna. Jeśli nagle mają nową grupę przyjaciół, może to prowadzić do impulsywności lub zachowań ryzykownych – podkreśla.

Dlaczego nastolatek podejmuje ryzyko, staje się impulsywny?

McPhee twierdzi, że zachowania ryzykowne są powszechne wśród nastolatków, którzy próbują znaleźć swoje miejsce w świecie. Tego typu zachowania wraz z presją rówieśników mogą czasami prowadzić do przekraczania granic, złych wyborów i rozwiązłości.

To, co zauważyliśmy w ciągu ostatnich trzech dekad w Family Enrichment Center, to fakt, że ciąża i swobodne podejście nastolatek do seksu to nie tylko kwestia antykoncepcji – jest to również związane z brakiem pomysłu na siebie i marzeń na przyszłość – mówi McPhee. – To bardzo ważne, aby dzieci, zwłaszcza nastolatki, miały poczucie własnej wartości i cele. Mówienie o tych planach, o tym, co chcą zrobić ze swoim życiem i możliwościach dostępnych dla nich tuż przed tymi nastoletnimi latami, może pomóc im uniknąć pójścia złą ścieżką lub zaangażowania się w relacje z niewłaściwymi ludźmi, ponieważ będą mieć poczucie celu – tłumaczy.  

Jak nastolatek może uzyskać pomoc?

Rodzice lub nastolatki mogą skontaktować się z Family Enrichment Center, jeśli potrzebują pomocy lub wskazówek. Niektóre z usług oferowanych w ramach programu Specialized Teen Services obejmują:

  • poradnictwo indywidualne;
  • grupy wsparcia społecznego;
  • wsparcie akademickie;
  • krótko- i długoterminowe planowanie przyszłości;
  • kontrolę urodzeń i edukację reprodukcyjną;
  • dodatkowe zajęcia/wsparcie w razie potrzeby.

Nastoletnie lata naprawdę budują fundament dorosłego życia i dlatego istotne jest, aby rodzice, dziadkowie i nastolatki zdali sobie sprawę, że podejmowanie dobrych, zdrowych decyzji jest tak ważne. Jesteśmy tutaj, aby upewnić się, że tak się stanie i zapewnić wsparcie, które może zmienić życie – podkreśla Cara McPhee.

Usługi dla nastolatków za pośrednictwem Family Enrichment Center są oferowane w języku angielskim i hiszpańskim i są bezpłatne – finansowane przez Departament Zdrowia Publicznego Connecticut.

Cara McPhee


Cara McPhee jest koordynatorką programu Specialized Teen Services w Family Enrichment Center w Hospital of Central Connecticut. Aby uzyskać więcej informacji na temat usług lub szukać pomocy, zadzwoń lub napisz pod numer 860.798.7371. Możesz także odwiedzić stronę www.thocc.org/FEC

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -