sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaInauguracja programu „Szanuj zasady, chroń życie”

Inauguracja programu „Szanuj zasady, chroń życie”

Chcemy uświadamiać młodzież, co może się stać, gdy będzie kierowała się brawurą i nieodpowiedzialnością na drodze – powiedział w piątek Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, inaugurując program „Szanuj zasady, chroń życie”.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur (L) oraz dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński (P) podczas briefingu prasowego na terenie Aresztu Śledczego Warszawa-Służewiec, 18 listopada. Spotkanie dotyczyło inauguracji skierowanego do uczniów szkół średnich projektu edukacyjnego „Szanuj zasady, chroń życie”. Podczas obywających się w ramach projektu spotkań edukacyjnych przed konsekwencjami brawurowej i niebezpiecznej jazdy ostrzegać będą m.in. skazani za przestępstwa komunikacyjne. Fot. PAP/Paweł Supernak

W piątek odbyła się konferencja prasowa dotycząca projektu edukacyjnego Inspekcji Transportu Drogowego i Służby Więziennej „Szanuj zasady, chroń życie”. Program jest skierowany do młodzieży ze szkół średnich.

„Chcemy uświadamiać młodzież w wieku 16, 17, 18 lat, czyli te osoby, które albo już zdobyły uprawnienia do kierowania pojazdami, albo wkrótce zostaną kierowcami. Chcemy ich uświadomić, co może się stać, gdy będą kierowali się brawurą i nieodpowiedzialnością na drodze” – powiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Podkreślił, że w piątek odbędzie się pierwsze spotkanie młodzieży licealnej, na której zostaną przedstawione zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. „Powiemy o przepisach związanych z pierwszeństwem pieszych, poinformujemy o ograniczeniach prędkości, o tym, że w przypadku przejazdu służb ratunkowych należy tworzyć korytarz życia, że nie można korzystać z telefonów komórkowych, ale również będziemy przestrzegali przed konsekwencjami, które mogą spotkać młodzież, jeżeli będzie poruszała się samochodem pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego” – mówił Gajadhur.

Główny Inspektor Transportu Drogowego zaznaczył, że chce, aby młodzież była świadoma tego, że chwila nieuwagi, brawury i nieodpowiedzialnego zachowania na drodze może skutkować tym, że można znaleźć się w zakładzie karnym. „W takim spotkaniu weźmie udział osoba osadzona, która spowodowała wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Dzięki wspaniałej współpracy ze służbą więzienną zamierzamy takie spotkania prowadzić, również w innych zakładach karnych, w innych częściach kraju z udziałem młodzieży i z udziałem osób, które niestety spędzają kilka, bądź kilkanaście lat w zakładzie karnym za to, że spowodowały wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym” – powiedział Gajadhur.

Zwrócił uwagę, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego zaczął zatrudniać osoby, które są osadzonymi, skazanymi za drobne przestępstwa. „Takie osoby, które wkrótce opuszczą więzienie wykonują prace porządkowe w GITD i to właśnie, dzięki współpracy ze służbą więzienną” – wskazał Gajadhur.

Dodał także, że inspektorzy GITD będą przeprowadzali szkolenia funkcjonariuszy służby więziennej z zakresu przepisów prawa o ruchu drogowym.

Aleksandra Kuźniar, Marcin Chomiuk/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -