niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaHołownia, Kosiniak-Kamysz i Trzaskowski liderami rankingu zaufania do polityków

Hołownia, Kosiniak-Kamysz i Trzaskowski liderami rankingu zaufania do polityków

Największym zaufaniem po raz kolejny cieszy się lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia (54 proc.). Na drugim miejscu znalazł się wicepremier, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (52 proc.), a trzecie zajął wiceszef PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (49 proc.) – wynika z majowego sondażu CBOS.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na konferencji prasowej przed posiedzeniem Sejmu w Warszawie, 12 czerwca. Fot. PAP/Paweł Supernak

Realizowany w ostatnich dniach maja i na początku czerwca – jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – sondaż zaufania do polityków, jak zauważa w komunikacie CBOS, nie przyniósł większych zmian w czołówce tego rankingu.

W porównaniu do analogicznego badania z kwietnia zaufanie do Szymona Hołowni wzrosło o 1 punkt procentowy, do Władysława Kosiniaka Kamysza o 2 punkty, a do Rafał Trzaskowskiego o jeden. Marszałkowi Sejmu nie ufa 31 proc. badanych, wicepremierowi 25 proc., a prezydentowi Warszawy – 34 proc.

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie przypadło czwarte miejsce w rankingu. Zaufanie wobec głowy państwa deklaruje 46 proc. ankietowanych, o 2 punkty procentowe mniej niż w kwietniu. O nieufności wobec prezydenta mówi 42 proc. badanych (wzrost o 2 punkty).

Największą nieufność respondenci deklarują wobec polityków dzisiejszej opozycji, a wcześniej opcji rządzącej – prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (61 proc., co oznacza wzrost o 3 punkty procentowe) oraz byłego premiera Mateusza Morawieckiego (56 proc., co oznacza wzrost o cztery punkty). Kolejne miejsca w tej klasyfikacji zajmuje szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak, któremu nie ufa 45 proc. badanych (wzrost o 2 pkt procentowe).

Z kolei Kaczyńskiemu ufa 29 proc. badanych, Morawieckiemu 32 proc., a Błaszczakowi 31 proc. respondentów.

W badaniu ankietowani pytany byli również o zaufanie do premiera i ministrów obecnego rządu. Donaldowi Tuskowi ufa 43 proc. ankietowanych, czyli o 1 pkt procentowy więcej niż w kwietniu, a nie ufa – 44 proc., czyli tyle samo, co w poprzednim badaniu. Nieco mniejszym zaufaniem niż szef urzędującego gabinetu cieszy się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski: ufa mu 42 proc. ankietowanych, zaś nieufność deklaruje 35 proc. respondentów.

Zaufanie do pozostałych polityków uwzględnionych w badaniu kształtuje się już na niższym poziomie, poniżej granicy dwóch piątych wskazań.

36 proc. ankietowanych ma zaufanie do wicemarszałka Sejmu z ramienia Konfederacji WiN Krzysztofa Bosaka, ale jednocześnie niewiele mniejszy odsetek respondentów mu nie ufa (33 proc).

Stabilne pozostają notowania ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który podobnie jak w kwietniu cieszy się zaufaniem 34 proc. ankietowanych. Nieufność w stosunku do niego wyraża 22 proc. (wzrost o 1 punkt procentowy).

Sondaż przeprowadzono w dniach od 20 maja do 2 czerwca 2024 roku na próbie liczącej 1038 osób, z których każda mogła wybrać jedną z metod badania – wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI).

Luiza Łuniewska/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -