9 listopada w Konsulacie RP w Nowym Jorku odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Święta Niepodległości Polski. W tym roku po raz pierwszy, z inicjatywy konsula generalnego Adriana Kubickiego, uroczystość ta była połączona z Dniem Weteranów, który w USA jest świętem państwowym, zawsze przypada na dzień 11 listopada i ma na celu oddanie honoru i upamiętnienie wszystkich żołnierzy, którzy służyli w obronie ojczyzny na różnych frontach.
Konsul na wstępie przywitał gości, w tym gości honorowych: Helenę Knapczyk – Sybiraczkę i prezeskę Koła Pomocniczego Pań działającego przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Stanisławę Dorr-Dorynek – Sybiraczkę i wdowę po ostatnim żołnierzu Brygady Świętokrzyskiej, byłym dyrektorze wykonawczego Fundacji SWAP, który w marcu br. odszedł na wieczna wartę, Emila Czeluśniaka – weterana II wojny światowej, który w szeregach armii amerykańskiej walczył na Pacyfiku, Lindę i Roberta Ollisów – rodziców Michaela Ollisa, który zginął w Afganistanie, ratując życie por. Karola Cierpicy, dziennikarkę Ritę Cosby – córkę żołnierza Powstania Warszawskiego oraz Tadeusza Antoniaka – p.o. naczelnego komendanta SWAP. Konsul przywitał również wszystkich weteranów armii amerykańskiej i polskiej, podchorążych polskiego wojska studiujących na Akademii West Point, przedstawicieli różnych organizacji, w tym Klubów GP, Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, Reduty Dobrego Imienia, KPA, CPA, Rodzin Radia Maryja, harcerzy i pozostałych obecnych na uroczystości.
W przemówieniu konsul podkreślił rolę sojuszu polsko-amerykańskiego, począwszy od udziału gen. Tadeusza Kościuszki czy gen. Kazimierza Pułaskiego, przez wspólne walki żołnierzy polskich i amerykańskich, wkład Czynu Wychodźstwa Polonii Amerykańskiej – Armii Błękitnej w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, Eskadrę Kościuszkowską na czele z mjr. Cedericem Funtleroyem i kpt. Merianem Cooperem, wspólną walkę w II wojnie światowej, do czasów współczesnych, tj. do ofiary życia, jaką złożył sierż. Michael Ollis, ratując życie por. Karola Cierpicy w czasie ataku terrorystów na bazę w Afganistanie w 2009 r.
Pierwszym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych dla prof. Eugeniusza Bąka, który otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP, i dla Stanisława Józefa Grześków, który został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Następnie prowadzący uroczystość wicekonsul Mateusz Gmura przedstawił dr. Jacka Czarneckiego z City University of New York Kingsborough Community College, który wygłosił prelekcję historyczną na temat 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w której przedstawił polsko-amerykańskie wątki („The Significance of November 11th in Polish and American History”). Głos zabrała także Rita Cosby, która w swoim przemówieniu nawiązała do waleczności swojego zmarłego ojca i innych bohaterów.
Następnym punktem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu Radosławy Jasik grającej na fortepianie i klarnecisty Louisa Arquesa. Artyści wykonali utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, George’a Gershwina, Fryderyka Szopena, Grażyny Bacewicz i Leonarda Bernsteina.
Uroczystość zakończył Tomaczek Bednarek, mąż Rity Cosby i weteran armii USA, muzyk koncertujący z Frankiem Sinatrą, który wykonał brawurowo pieśń „God Bless America”.
Jacek Szklarski
opr. WEM