czwartek, 25 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkHistoria parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie utrwalona w kalendarzu...

Historia parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie utrwalona w kalendarzu na 2023 rok

Staraniem paulińskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie został wydrukowany kalendarz ścienny na rok 2023, nawiązujący do 150. rocznicy powstania parafii.

O. Michał Czyżewski prezentujący kalendarz ścienny na 2023 rok wydany przez parafię. Fot. Archiwum parafii św. Stanisława B. i M. na Manhattanie

Kalendarz zawiera dziewiętnaście czarno-białych obrazów utrwalonych w obiektywie fotograficznym, które po wielu latach wydobyto z archiwum parafii. Zdjęcia zostały tak dobrane, by zaprezentować różne aspekty życia wspólnoty na początku XX wieku. Opublikowane fotografie przedstawiają m.in. dzielnicę, w której kościół został wybudowany, pierwszych duszpasterzy, siostry uczące w szkole, grupy modlitewne i parafialne organizacje.

Pomysł na zaprezentowanie historii na stronicach kalendarza zbiegł się z 150. rocznicą powołania parafii. Stare fotografie umieszczone w kalendarzu stanowią cenne źródło wiedzy o życiu religijnym, patriotycznym i rodzinnym, które było bardzo aktywne w miniony stuleciu. Przeglądając stare, czasem pożółkłe, zdjęcia możemy dowiedzieć się, jak żyli polscy emigranci, jak się ubierali, jak spędzali wolny czas, jak wyglądała dzielnica i jak przeżywali swoją wiarę. Niektóre fotografie są również świadectwem, jak zmieniał się wystrój świątyni na przestrzeni lat oraz nieistniejących już dziś obiektów.

Kalendarz z ciekawymi fotografiami może być doskonałym prezentem. Fot. Archiwum parafii św. Stanisława B. i M. na Manhattanie

Pierwsze osoby nabywające kalendarz z niedowierzaniem spoglądają na fotografie i odszukują swoich przodków z Polski, którzy kiedyś należeli do parafii. Ich ślady można również odczytać w parafialnych księgach przechowywanych w kancelarii. Stanowią świadectwo wiary i historii imigrantów, którzy znaleźli swój drugi dom w Ameryce. Kalendarz z archiwalnymi fotografiami jest dobrym pomysłem na zaprezentowanie w łatwy i dostępny sposób historii tego miejsca, w którym Polonia żyła i pracowała na przestrzeni XIX i XX w. na terenie Nowego Jorku. Przejrzysta szata graficzna i dobra kolorystyka wzbudzają zainteresowanie każdą kartą kalendarza.

W kalendarzu umieszczono również dwa zdjęcia wykonane dronem przez o. Marcina Mikulskiego, przedstawiające kościół i dzielnicę obecnie. Na okładkę kalendarza zostało wybrane zdjęcie wieży kościoła, która wpisuje się w panoramę Manhattanu.

Fot. Archiwum parafii św. Stanisława B. i M. na Manhattanie

Nazwy miesięcy na stronicach kalendarza wydrukowane są w języku polskim i angielskim.

Jak łatwo można się domyślić, kalendarz może posłużyć jako podręcznik, który przybliży często zapomnianą historię wydarzeń i osób.

Kalendarz można nabyć w kancelarii parafialnej lub w niedzielę w przedsionku kościoła. Kalendarz został wydrukowany przez wydawnictwo „Koronis” z Bydgoszczy.

o. Michał Czyżewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -