niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyGrupa Polonii domaga się usunięcia murku sprzed Pomnika Katyń 1940 w Jersey...

Grupa Polonii domaga się usunięcia murku sprzed Pomnika Katyń 1940 w Jersey City

Znajdujący się w Jersey City pomnik Katyń 1940 dłuta śp. Andrzeja Pityńskiego upamiętnia Polaków zesłanych na Syberię, symbolizuje też cios w plecy, jaki zadała Polsce sowiecka Rosja, przyłączając się we wrześniu 1939 r. do niemieckiego najazdu.

16 sierpnia przedstawiciele PASI pojawili się w ratuszu Jersey City, gdzie wyrazili swój sprzeciw wobec murku. Fot. PASI

Kilka lat temu o pomniku zrobiło się głośno w związku z planami władz miasta, które chciały przenieść go w inne miejsce. Sprawa ta podzieliła Polonię, jednak ostatecznie zwycięstwo odnieśli zwolennicy pozostawienia monumentu w dotychczasowej, bardzo reprezentacyjnej lokalizacji – na tle panoramy Manhattanu. Co więcej, udało im się na mocy prawa zagwarantować nieodwołalność tej decyzji.

W ostatnim czasie teren wokół pomnika został poddany przez władze miasta rewitalizacji. Zgodnie z nowymi planami zagospodarowania z jednej strony pomnika postawiony został półokrągły murek. To nie podoba się części Polonii, w imieniu której głos zabiera organizacja Polish American Strategic Initiative – PASI.

W ramach nowego zagospodarowania terenu wokół pomnika postawiono przed nim murek (na zdj.), który zdaniem części Polonii ogranicza widoczność i możliwość gromadzenia się wokół monumentu. Fot. PASI

 „Mur jest zbędny. Nie ma żadnej funkcji. Ta betonowa ściana nie służy niczemu innemu, jak utrudnianiu dostępu do pomnika, co tym samym go zaciemnia, degraduje i marginalizuje. PASI wraz z Jeanne Daly wytoczyła proces sądowy i potrzebuje wsparcia finansowego od Polonii, aby pokryć koszty wynajętej kancelarii prawnej. Żądamy zburzenia muru!” – można przeczytać w poście zamieszczonym przez organizację w mediach społecznościowych.

PASI uruchomiła link do zbiórki na koszty sądowe: https://gofund.me/3897da4f, a 16 sierpnia przedstawiciele PASI protestowali w ratuszu w Jersey City. 

JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -