niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiGroveland i Otwock – nowe miasta partnerskie

Groveland i Otwock – nowe miasta partnerskie

8360 km – taka dokładnie odległość w linii prostej dzieli Otwock w Polsce od Groveland na Florydzie. To jednak nie stanęło na przeszkodzie temu, by oba miasta nawiązały współpracę. 2 marca współpraca ta została oficjalnie potwierdzona ogłoszeniem informacji o tym, że Groveland i Otwock zostały miastami partnerskimi.

Groveland to miasto położone w hrabstwie Lake, na wschodnim brzegu jeziora Apopka. Ma około 15 tysięcy mieszkańców i słynie z urokliwej okolicy. W 2023 r. Groveland stało się pierwszym miastem certyfikowanym w ramach Międzynarodowej Społeczności Ciemnego Nieba na Florydzie i w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Z tej okazji w zeszłym roku zorganizowano imprezę pod nazwą Star Party, w której wzięło udział ponad 700 uczestników. Groveland nie ma innych miast partnerskich. Umowa z Otwockiem jest pierwszą w historii miasta. Fot. groveland.gov.pl

Wspólna inicjatywa

Miasta partnerskie to inicjatywa, która umożliwia miastom z różnych krajów nawiązywanie formalnych relacji i współpracy. Zazwyczaj miasta partnerskie zawierają umowy, które mogą obejmować wymianę delegacji urzędniczych, organizację festiwali kulturalnych, wymiany studenckie, seminaria naukowe, wspólne projekty badawcze, inwestycje w infrastrukturę, turystykę, urbanistykę, zrównoważony rozwój czy ochronę środowiska.

Celem miast partnerskich jest promowanie dialogu międzykulturowego, wzmacnianie przyjaźni między mieszkańcami różnych regionów oraz wymiana dobrych praktyk w dziedzinie zarządzania miastem. Dzięki miastom partnerskim mieszkańcy mają szansę lepszego zrozumienia różnorodności kulturowej, a ich miasta mogą zyskać na wzajemnej inspiracji i rozwoju.

Pomysł tego, aby Gorveland i Otwock zostały miastami partnerskimi wyszedł od Mary Kay Pieski, prezes organizacji Eagle-Orzel Educational and Cultural Exchange, Inc., z siedzibą w Groveland. Jest to organizacja non-profit, została założona w 2019 roku przez Mary Kay Pieski, profesor muzyki, jej koleżankę dr Teresę Wojcik oraz kilka innych osób, aby promować wymiany edukacyjne i kulturalne między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Jedną z inicjatyw organizacji Eagle-Orzel jest organizowanie wakacyjnych kursów w Polsce, podczas których wolontariusze z USA uczą zarówno polskich, jak i ukraińskich uczniów przebywających w Polsce o amerykańskiej kulturze. Kursy odbywają się właśnie w Otwocku, co z kolei jest efektem 13-letniej współpracy między dr Mary Kay Pieski a Ewą Musiejko, dyrektorem PMDK w Otwocku.

Otwock to miasto położone w województwie mazowieckim, na wschód od Warszawy. Liczy około 44 tysiące mieszkańców i jest znane z historycznych zabytków oraz rozległych terenów leśnych w okolicy. Miasto ma bogatą historię i odgrywało istotną rolę w życiu kulturalnym regionu. Otwock to także popularny kurort uzdrowiskowy, znany ze swojego czystego powietrza i licznych sanatoriów. Uzdrowiska rozpoczęły swoją działalność w XIX w. Wypoczywał tutaj m.in. Józef Piłsudski i Władysław Reymont. Groveland jest dla Otwocka piątym miastem, z którym nawiązano partnerstwo, wcześniejsze to Lennestadt w Niemczech, Saint-Amand-Montrond we Francji, Ōarai w Japonii i Szumsk na Ukrainie. Fot. otwock.pl

Współpraca ponad oceanem

Wiadomość o zawiązaniu partnerstwa między Groveland a Otwockiem została ogłoszona 2 marca podczas polskiej przyjęcia zorganizowanego przez Eagle-Orzel Educational and Cultural Exchange, Inc. w Trilogy Magnolia Event Center.

Rozmawialiśmy o tym od kilku lat, a teraz wreszcie doszło to do skutku – stwierdziła burmistrz Groveland Evelyn Wilson. – To świetny sposób dla nas, aby się rozwijać i wymieniać pomysły z miastem, które jest inne od naszego. Możemy się od siebie wzajemnie uczyć. Cieszę się na możliwość pokazania społeczności w Otwocku naszej kultury i naszego miasta, cieszy mnie też perspektywa lepszego poznania Polski. Wiem, że ta współpraca będzie sukcesem – dodała burmistrz.

Dr Pieski w inicjatywie miast partnerskich wspierał też radny Groveland Rick Skyzinski, który wraz z żoną Susan wybiera się na wakacyjny wolontariat do Otwocka tego lata.

Aby uzyskać więcej informacji o organizacji Eagle-Orzel Educational and Cultural Exchange, Inc. i jak się zgłosić do wymiany, odwiedź http://www.eagle-orzel.org.

Warto dodać, że Otwock jest dla Groveland pierwszym w historii miastem partnerskim. Z kolei samo Groveland jest trzecim miastem na Florydzie, które posiada siostrzane miasto w Polsce. Podobna współpraca łączy Gainesville i Rzeszów oraz Sarasotę i Stalową Wolę.

Joanna Szybiak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -