sobota, 27 listopada, 2021
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneGranice otwarte – tłumy podróżnych kierują się do USA

Granice otwarte – tłumy podróżnych kierują się do USA

W poniedziałek, 8 listopada, granice USA zostały otwarte dla podróżnych z Europy i innych krajów. Na tę chwilę czekały tysiące osób, stęsknionych za swoimi bliskimi, których niektórzy nie widzieli niemal dwa lata.

Kierowcy czekający w kolejce, aby przekroczyć granicę na przejściu San Ysidro w Tijuanie w Meksyku, 8 listopada 2021 r. Fot. Getty Image

Zakaz podróżowania do USA, nałożony na obcokrajowców na początku 2020 r., uniemożliwiał przyjazd podróżującym z kilkudziesięciu krajów, w tym z Chin, Indii i dużej części Europy, a także ograniczał możliwość wjazdu drogą lądową z Meksyku i Kanady.

Już pierwszego dnia zniesienia zakazu dało się odczuć wzmożony ruch, zarówno na lotniskach, jak i na granicach lądowych. Setki migrantów przybyło do miast na pograniczu Meksyku, takich jak Tijuana, mając nadzieję, że częściowe zniesienie restrykcji ułatwi przekraczanie granicy i ubieganie się o azyl w USA, pomimo jasnych komunikatów, że ponowne otwarcie jest przeznaczone dla osób, które mają dokumenty. Na przejściach granicznych z Kanadą również panuje tłok – kierowcy ustawiają się w długich kolejkach. Odczuwalnie większy ruch jest także na lotniskach, gdzie na przylatujących czekają z kwiatami i ręcznie robionymi znakami tłumy bliskich, a przywitaniom po tak długim czasie towarzyszą łzy i wybuchy radości.

Linie lotnicze z entuzjazmem przyjęły wiadomość o otwarciu granic USA. Fot. Instagram – Virgin Atlantic

Emocje da się wyczuć również w branży turystycznej, która z ogromnym entuzjazmem przyjęła otwarcie granic. Niektóre linie lotnicze podkreśliły to wydarzenie m.in. nawiązującymi do USA akcentami na swoich profilach w mediach społecznościowych. Trudno się dziwić tej ekscytacji, bowiem ilość rezerwowanych lotów, zwłaszcza na sezon świąteczny, nadal gwałtownie rośnie, a przewoźnicy, by zaspokoić to zapotrzebowanie, ogłaszają uruchomienie kolejnych połączeń.

Andrzej Formaniak wita swoją żonę, Evę, tuż po tym jak 8 listopada wylądowała na lotnisku Logan International Airport w Bostonie, MA. Fot. Reuters

Nie tylko rodziny i branża turystyczna cieszą się z powodu zniesienia zakazu wjazdu. Otwarcie granic nie bez znaczenia jest też dla relacji biznesowych, co podkreśliła w rozmowie z agencją Reuters sekretarz handlu USA Gina Raimondo. – Dziś Ameryka jest otwarta na biznes. To jest nasze przesłanie dla świata – powiedziała w wywiadzie udzielonym na lotnisku O’Hare w Chicago.

JLS


Przypominamy!

Obcokrajowcy mogą wjechać do USA pod warunkiem okazania dowodu szczepienia (trzeba być w pełni zaszczepionym, co liczy się jako 14 dni od dnia przyjęcia szczepionki jednodawkowej lub drugiej dawki szczepionki dwudawkowej, a szczepionka musi być zatwierdzona przez FDA lub wpisana na listę WHO) oraz przedstawienia negatywnego wyniku testu przeprowadzonego w ciągu trzech dni przed wylotem do USA.

Wymóg szczepienia nie obowiązuje dzieci i młodzieży do lat 18, ale nawet dzieci (w wieku powyżej dwóch lat) muszą mieć zrobiony test na obecność Covid-19.

Wymóg szczepienia nie dotyczy osób podróżujących na amerykańskim paszporcie, jednak obywatele amerykańscy i stali rezydenci muszą mieć wynik testu na Covid-19 zrobionego dzień przed podróżą.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -