sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaGdańsk: były współpracownik papieża, zakonnik oskarżony o gwałty i pedofilię

Gdańsk: były współpracownik papieża, zakonnik oskarżony o gwałty i pedofilię

Zakonnik o. Polikarp N. został oskarżony przez prokuraturę o przestępstwa o charakterze seksualnym wobec małoletnich. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko duchownemu. Franciszkanin m.in. pracował Sekretariacie Stanu w Watykanie i był współpracownikiem papieża Franciszka.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała w środę, że do Sądu Okręgowego w Elblągu został skierowany akt oskarżenia w sprawie o przestępstwa o charakterze seksualnym – gwałt, pedofilię i wykorzystanie zależności wobec małoletnich

„Postępowanie zostało zainicjowane zawiadomieniem Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zakonu, do którego przynależy oskarżony. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku została wyznaczona do przeprowadzenia postępowania w tej sprawie. Akt oskarżenia został skierowany do sądu 13 maja 2024 r.” – dodała prokurator Wawryniuk.

Do czynów objętych aktem oskarżenia dochodzić miało w latach 2006–2016 w Polsce, ale też za granicą.

Jak podaje prokuratura, oskarżony miał dopuścić się zarzuconych mu przestępstw wykorzystując zaufanie wynikające z pełnionej roli przewodnika duchowego.

Łącznie prokurator zarzucił oskarżonemu popełnienie 14 przestępstw na szkodę 4 małoletnich pokrzywdzonych. Większość zarzutów dotyczy czynów, w chwili których małoletni nie mieli ukończonych 15 lat.

Oskarżony nie przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw. Przesłuchiwany w toku postępowania przygotowawczego odmówił złożenia wyjaśnień. Przebywa w areszcie.

Z zarzuconych oskarżonemu przestępstw najsurowszą karą zagrożone jest doprowadzenia podstępem do obcowania płciowego. Grozi za to od 3 do 15 lat więzienia. Takich czynów oskarżonemu zarzucono osiem.

kszy/mark/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -