Według tęczowego rankingu ILGA-Europe „Rainbow Map” Polska po raz kolejny uznana została za najbardziej homofobiczny kraj Unii Europejskiej – poinformowała Kampania Przeciw Homofobii.
Jak zaznaczyła Kampania Przeciw Homofobii (KPH), ranking ponownie potwierdza, że polskie prawo nie chroni wystarczająco osób LGBT+. Pokazuje też, że potrzebne jest dobre prawo zapewniające bezpieczeństwo osobom LGBT+ i ich najbliższym.
Według tęczowego rankingu Polska zajęła ostatnie miejsce w Unii Europejskiej z wynikiem 18 procent. Przed naszym krajem znalazły się: Rumunia (19 proc.) i Bułgaria (23 proc.).
Polska uplasowała się na 41. miejscu wśród 49 krajów europejskich. Gorzej wypadły: San Marino (15 proc.), Monako (14 proc.), Białoruś (11 proc.), Armenia (9 proc.), Turcja (5 proc.), Azerbejdżan (2 proc.) i Rosja (2 proc.).
W rankingu ILGA-Europe 0 proc. oznacza rażące naruszanie praw człowieka; 100 proc. – poszanowanie praw człowieka, pełną równość.
W trzech kategoriach z siedmiu: Rodzina, Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, Integralność cielesna osób interpłciowych, nasz kraj otrzymał 0 punktów. „Jest to bardzo niepokojący wynik. Polskę stać na więcej, a jej miejsce jest wśród państw demokratycznych, chroniących prawa człowieka” – podkreślają przedstawiciele KPH.
Julia Kata z Fundacji Trans-fuzja oceniła, że ta ocena jest znamienna. „Oznacza to brak jakiejkolwiek ochrony tęczowych rodzin oraz osób, które doświadczają nienawiści fizycznej i psychicznej we własnych domach i przestrzeni publicznej” – zaznaczyła.
Katrin Hugendubel, dyrektorka ds. rzecznictwa w ILGA-Europe zauważyła, że w całej Europie osoby LGBTI są celem mowy nienawiści i przemocy, a prawa człowieka są stale naruszane. Nadal zbyt wiele krajów w całym regionie zwleka z dalszymi działaniami w zakresie ochrony prawnej, nie odnawia swoich zobowiązań. Hugendubel podkreśliła, że ten brak działań jest niebezpieczny, ponieważ bez odpowiedniego ustawodawstwa chroniącego mniejszości, w tym osoby LGBTI.
Z kolei Chaber, dyrektor wykonawczy w ILGA-Europe, wskazał, że Unia Europejska musi zwracać szczególną uwagę nie tylko na wzrost politycznej mowy nienawiści wobec osób LGBTI, ale także na nowe narzędzia ucisku, takie jak kryminalizacja przez Rosję części populacji kraju.
W tym roku, tak jak w poprzednim, na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Malta (88 proc.), na drugim Islandia (83 proc.) i trzecim Belgia (78 proc.). Największe skoki w punktacji zaliczyły takie kraje jak: Niemcy, Islandia, Estonia, Liechtenstein i Grecja – podała KPH.
Organizacja wyjaśniła, że Niemcy zakazały przestępstw z nienawiści ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową i cechy płciowe, Grecja i Estonia wprowadziły równość małżeńską i umożliwiły parom jednopłciowym adopcję dzieci, Grecja dodatkowo wzmocniła przepisy antydyskryminacyjne, żeby lepiej chronić osoby LGBT+, a Liechtenstein umożliwił adopcję dzieci przez pary osób tej samej płci.
KPH podkreśliła, że rozwiązania prawne wprowadzane przez te kraje powinny być inspiracją dla Polski. „Ostatnie badania opinii publicznej pokazują, że polskie społeczeństwo jest gotowe na wprowadzenie korzystnych dla społeczności LGBT+ zmian. Ochrona przed przestępstwami z nienawiści i mową nienawiści, związki partnerskie wraz z zabezpieczeniem sytuacji prawnej dzieci wychowujących się w tęczowych rodzinach, to tylko niektóre z obszarów wymagających zmian prawnych, tak, żeby Polska była domem bezpiecznym dla wszystkich” – zaznaczyła Annamaria Linczowska z KPH.
Ranking „Rainbow Map” publikowany jest od 2009 roku przez ILGA-Europe, organizację zrzeszającą organizacje działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+ w Europie. Ranking nie mierzy postaw społeczeństwa i poziomu akceptacji wobec osób LGBT+, ale jest oparty na analizie krajowego prawodawstwa i praktyki stosowania prawa i obejmuje następujące kategorie: równość i zakaz dyskryminacji, rodzinę, przestępstwa z nienawiści i mowę nienawiści, uzgodnienie płci i integralność cielesną, integralność cielesną osób interpłciowych, wolności obywatelskie, tzn. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji
„Rainbow Map” uwzględnia 49 krajów i jest konsultowany przez organizacje działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+ w Europie. W Polsce tegoroczny ranking konsultowały Kampania Przeciw Homofobii oraz Fundacja Trans-fuzja. Co roku ranking publikowany jest w okolicach 17 maja, czyli IDAHOBIT – Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii.
Aleksandra Kuźniar/PAP