sobota, 31 lipca, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaGawkowski: dwa bloki opozycji na wybory: centrowy i lewicowy

Gawkowski: dwa bloki opozycji na wybory: centrowy i lewicowy

Na wybory do Sejmu powinny być dwa bloki: jeden centrowy pod wodzą Donalda Tuska, drugi – lewicowy; w wyborach do Senatu powinien zostać utrzymany pakt senacki – uważa szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jego zdaniem o jakiejkolwiek koalicji można mówić dopiero po wyborach.

Szef Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski w Sejmie, 31 sierpnia 2020 r., na spotkaniu przedstawicieli Prezydium Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy z Zarządem Związku Nauczycielstwa Polskiego nt. sytuacji związanej z rozpoczęciem roku szkolnego. Fot. Leszek Szymański/PAP

Na początku lipca były premier Donald Tusk przejął przewodnictwo w Platformie Obywatelskiej. Tusk wielokrotnie mówił o konieczności budowy wspólnego bloku opozycji na wybory; zapewniał też, że będzie respektował autonomię partnerów i pełną niezależność ich decyzji.

Szef klubu Lewicy został zapytany przez PAP o możliwą budowę jednego bloku opozycji do wyborów parlamentarnych.

„Donald Tusk chce budować centroprawicę, która jest oparta na chadeckich korzeniach Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL. I bardzo dobrze, to oznacza, że na wybory powinny być dwa bloki: jeden centrowy pod wodzą Tuska, drugi – lewicowy” – oświadczył Gawkowski.

Podkreślił, że opozycja powinna ze sobą współpracować, ale o jakiejkolwiek koalicji można mówić dopiero po wyborach, kiedy okaże się, że razem ugrupowania opozycyjne mają szansę odsunąć PiS od władzy.

„Jeżeli ktoś uważa, że z PiS-em wygra tylko byciem totalną opozycją, to ja mówię: nie wygra. Z PiS-em można wygrać racjonalnym programem, który będzie tam, gdzie są oczekiwania ludzi” – dodał.

Zdaniem Gawkowskiego pakt senacki powinien być kontynuowany. „Ordynacja wyborcza do Senatu premiuje rozsądek i mądrość, które skupiają się wokół jednej listy wyborczej. Taki kierunek preferujemy. Razem powinniśmy coś takiego budować” – powiedział polityk.

reb/par/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -