piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkFundacja Kościuszkowska realizuje swoją misję w nowych warunkach

Fundacja Kościuszkowska realizuje swoją misję w nowych warunkach

Rozmowy, dyskusje, koncerty – mimo epidemii koronawirusa Fundacja Kościuszkowska cały czas aktywnie działa. Właśnie ruszyły jej programy online, które dostępne są w mediach społecznościowych, m.in. na youtube. O szczegółach „Biały Orzeł” rozmawiał z Barbarą Bernhardt – dyrektorką Fundacji w Waszyngtonie oraz z prezesem Markiem Skulimowskim.

– Nasza fundacja zajmuje się przede wszystkim wspieraniem edukacji – mówi prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski (z prawej). Fot. Archiwum FK

„Biały Orzeł”: Epidemia koronawirusa uniemożliwia organizację tradycyjnych spotkań, dlatego Fundacja Kościuszkowska zainicjowała programy online. Na czym one dokładnie polegają i ile ich jest?

Barbara Bernhardt (Dyrektor Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie): Już przed pandemią istnienie naszej fundacji w mediach społecznościowych było bardzo ważne, bo dzięki temu dociera się do szerszego grona odbiorców, jak i do ludzi młodych, którzy w nich doskonale funkcjonują. Sytuacja w jakiej się znaleźliśmy, w zasadzie nie pozostawiła nam wyboru. Aby nadal pełnić swoją misję, musieliśmy się przenieść do sieci. Tę działalność online rozpoczynamy od trzech serii, choć mam nadzieję, że będzie się to rozwijać nawet wtedy, kiedy wrócimy do normalnego modelu funkcjonowania. Te trzy serie zaczynamy transmitować online pod hasłem „Staying Connected”. Pierwsza z nich to seria „Impromptu” – rozmowy z artystami, z ludźmi kultury. Pierwszy segment tego cyklu to była moja rozmowa z reżyserką, scenarzystką i znaną postacią filmu na świecie Agnieszką Holland. Można ją obejrzeć na naszym kanale youtube, zwanym również Kościuszko TV. Z kolei w środę 13 maja transmitowana była rozmowa z Krzysztofem Jabłońskim – laureatem III nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1985 roku. Gospodarzem rozmowy jest Martin Labazevitch, pianista i dyrektor artystyczny Konkursu Szopenowskiego Fundacji Kościuszkowskiej dla Młodych Pianistów. W następnej kolejności będziemy transmitować rozmowę z reżyserem, scenarzystą, poetą, pisarzem, artystą, eseistą – takim prawdziwym współczesnym człowiekiem renesansu – Lechem Majewskim. Rozmowę tę prowadzi Anna Tarnawska, która jest dziennikarką, a od niedawna także prezydentką waszyngtońskiego oddziału Fundacji.

Czy są już plany na kolejnych gości?

Tak, będą to ludzie filmu, kultury, muzyki, literatury, sztuki, ale nie będę wymieniać konkretnych nazwisk, ponieważ ciągle werbujemy i jeszcze nie wszyscy potwierdzili swój udział. W następnym tygodniu jestem umówiona na rozmowę ze śpiewakiem operowym Tomaszem Koniecznym. Mamy nadzieję, że będzie to cały szereg rozmów z ciekawymi osobowościami ludzi kultury. Wydaje mi się, że ta pandemia i przymus izolacji, który ma tak duże konsekwencje, spowodował, że wielu z nas zdało sobie sprawę, jak ważne są wzajemne kontakty. Dlatego mnóstwo ludzi zgadza się na takie rozmowy sieciowe. Nie jest to trudne, choć zaczynaliśmy ten projekt jako pewnego rodzaju eksperyment. To przejście do wirtualnej rzeczywistości jest dość proste, w czym duży udział ma oczywiście technologia, która nas na to przygotowała.

Powiedziała Pani o pierwszej serii programów online. Czego będzie dotyczyć druga seria?

Drugą serię nazwaliśmy Quarantine Jazz – to są krótkie koncerty jazzowe wraz z krótkimi rozmowami po występach. Promujemy oczywiście polskich pianistów jazzowych, którzy grają ze swoich domów. Gospodarzem tej serii jest Leszek Strzelecki, który od dawna współpracuje z Fundacją w Waszyngtonie, pomagając nam organizować koncerty, jak również promować młodych polskich muzyków jazzowych. W Polsce wiele dobrego obecnie dzieje się w tym obszarze, mamy muzyków naprawdę na światowym poziomie, dlatego warto pokazywać ich tutaj, w USA. Zaczęliśmy w piątek 15 maja koncertem Aleksandra Dębicza, a kolejne recitale z tej serii zaplanowaliśmy już na następny tydzień. Będą to koncerty Jurka Mączyńskiego, Krystiana Jaworza i Magdy Pluty.

A jak będzie wyglądać trzecia seria programów online Fundacji Kościuszkowskiej?

To są wykłady, pogadanki i panele dyskusyjne, poświęcone różnym tematom – podobnie jak to robimy od lat w naszych placówkach w Nowym Jorku i w Waszyngtonie. Pieczę nad tym trzyma Ewa Zadworna – dyrektor ds. kultury w Nowym Jorku. Tu mamy już zaplanowane dwa programy. Jeden – poświęcony Tadeuszowi Kantorowi – transmitowany będzie 28 maja. W 2020 roku obchodzimy 105. rocznicę jego urodzin i 30. rocznicę śmierci, a jest to niewątpliwie jedna z najoryginalniejszych postaci XX wieku, artysta, człowiek teatru, symbolista, twórca nowego uniwersalnego języka teatru i sztuki w ogóle. Będzie to wykład prof. Kathleen Cioffi z uniwersytetu Princeton i prof. Krystyny Lipińskiej Iłłakowicz z uniwersytetu Yale. Drugi program zaplanowany na najbliższy czas to dyskusja z udziałem prof. Bohdana Szklarskiego z Uniwersytetu Warszawskiego i byłego ambasadora USA w Polsce Daniela Frieda na tematy dotyczące relacji polsko-amerykańskich. Będzie ona transmitowana 6 czerwca. I to na razie na tyle. Mamy nadzieję, że uda nam się też organizować krótkie koncerty klasyczne, być może też spotkania z naukowcami, bo to też cieszy się dużym zainteresowaniem. Tak więc nadal promujemy Polskę, polską kulturę, sztukę i naukę, zgodnie z misją naszej fundacji.

Dziękuję za rozmowę.


„Biały Orzeł”: Poza wirtualną rzeczywistością, innej możliwości działania, na skutek oczywiście trwającej epidemii, Fundacja Kościuszkowska obecnie chyba nie ma…

Marek Skulimowski (Prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku): Rzeczywiście, przez tę sytuację, która nas zastała w Nowym Jorku i w ogóle w Stanach Zjednoczonych, nie mamy innej możliwości, jak zresztą większość organizacji non-profit czy firm biznesowych. Oczywiście moglibyśmy się spotykać w maskach, zachowując wymagany dystans od siebie, ale w ten sposób nie zrealizujemy żadnego naszego programu. Staramy się więc znaleźć nowe sposoby dotarcia do naszych przyjaciół, którzy od lat wspierają naszą fundację i korzystają z naszych programów.

Kto był pomysłodawcą programów online?

W dużej mierze stało się to spontanicznie, ale to pani Barbara Bernhardt wyszła z konkretnymi pomysłami, które nam się bardzo spodobały. To pod jej kierownictwem został zrealizowany pierwszy projekt, czyli wywiad z panią Agnieszką Holland, która zresztą miała być gościem na naszym dorocznym balu 25 kwietnia, ale oczywiście musieliśmy go odwołać [bal został przełożony na następny rok – red.].

Jak trwająca wciąż epidemia wpłynęła na inne działania Fundacji Kościuszkowskiej?

Nasza fundacja zajmuje się przede wszystkim wspieraniem edukacji, czyli różnego rodzaju programami stypendialnymi. Zapraszamy zarówno naukowców z Polski do USA, jak również wspieramy studentów amerykańskich polskiego pochodzenia. Realizujemy to w zasadzie bez przeszkód, choć obecna sytuacja na pewno będzie miała wpływ na przyjazd naukowców z Polski do Ameryki. Będziemy je zapewne przekładać. Niestety, nie udało nam się zrealizować programu „Teaching English in Poland”, czyli nauczania języka angielskiego w Polsce przez Amerykanów. W tym roku mieliśmy zorganizować siedem takich obozów, ale niestety ze względu na sytuację epidemiczną nie mogliśmy tego zrobić. Zarządcą tego programu jest Fundacja Kościuszkowska w Polsce, która planuje zorganizowanie podobnych spotkań przez internet. To życie zaczyna nam się zatem przesuwać w sferę wirtualną, nawet w takich programach, których realizacji nie wyobrażaliśmy sobie wcześniej w internecie. Będziemy uruchamiać coraz więcej tych kanałów wirtualnych, mamy coraz ciekawsze pomysły, zarówno w kategorii kultury, jak i edukacji. Musimy być w kontakcie z odbiorcami naszej misji. 

Czy wiąże Pan z tymi programami online jakieś nadzieje na rozwój Fundacji Kościuszkowskiej, czy jest to tylko tymczasowa forma „przetrwania” trudnego okresu?

Przyznam się szczerze, że mam taką nadzieję, gdyż uważam, że obecny kryzys znacznie zmieni zachowania ludzi. Będą bardziej otwarci na korzystanie z form wirtualnych, obojętnie, czy będą to programy kulturalne, koncerty, wywiady, czy dyskusje. W przyszłości będziemy widzieli więcej takich rzeczy – to będzie rezultat pandemii koronawirusa. I my też musimy się do tego przygotować i dostosować. Jeżeli będzie możliwość powrotu do Fundacji w formie tradycyjnych spotkań, oczywiście będziemy to robić, ale moim zdaniem już nigdy nie odstąpimy zupełnie od wersji wirtualnych. One będą istnieć i nam towarzyszyć, nie tylko zresztą naszej fundacji. To po prostu stanie się za chwilę normą.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Arkadiusz Rogowski


Szanowni Państwo

W ostatnich dniach wszyscy z nas, zarówno Państwo, jak i my, staliśmy się ofiarami bezprecedensowej sytuacji związanej z rozwojem epidemii koronawirusa. Pokładamy nadzieję, iż Państwo są zdrowi oraz bezpieczni wśród najbliższych. Od ponad osiemdziesięciu lat Fundacja Kościuszkowska organizuje coroczny „Bal Charytatywny”, promujący polską kulturę oraz tradycje. Wydarzenie to wymaga wielu miesięcy przygotowywań oraz koordynacji całego zespołu. A wszystko to po to, aby stworzyć dla Państwa niezapomniany wieczór, przepełniony polską kulturą w doborowym towarzystwie.

Z uwagi na Państwa zdrowie oraz bezpieczeństwo naszych pracowników i wolontariuszy, tegoroczny bal został odwołany. Była to dla nas niesamowicie trudna, aczkolwiek niezbędna, decyzja. Bal Fundacji Kościuszkowskiej jest bardzo ważnym wydarzeniem na liście kulturalnych zgromadzeń w środowisku polonijnym. Ponadto bal stanowi jedno z najistotniejszych źródeł finansowych, sponsorujących programy stypendialne. Jednak naszym priorytetem jest i zawsze będzie zdrowie Przyjaciół Fundacji.

Z tego tytułu pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za Państwa wsparcie w tak trudnych chwilach. Ilość pozytywnych oraz życzliwych wiadomości przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Serdecznie za to DZIĘKUJEMY! Dzięki Państwa wsparciu udało nam się zgromadzić $84,660! Środki te zostaną przekazane na pokrycie kosztów związanych z odwołaniem balu oraz rozwój naszych programów stypendialnych.

Według naszych kalkulacji, w celu zapewnienia płynności i wsparcia finansowego naszym stypendystom, Fundacja Kościuszkowska potrzebuje blisko $100,000. Jesteśmy już tak blisko obranego celu. Dzięki Państwa wsparciu uda nam się to przetrwać i przekazywać pomoc dalej. Dlatego zachęcamy państwa do dołączenia do Fundacji Kościuszkowskiej oraz wsparcia nas w formie donacji.

Po dodatkowe informacje zapraszamy na naszą stronę internetową www.thekf.org lub do bezpośredniego kontaktu z naszym biurem: tel.: (212) 734 2130 / email: info@thekf.org. Ponadto przypominamy, iż biuro stypendialne jest niezmiennie do Państwa dyspozycji pod telefonem lub emailem.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i życzymy dużo zdrowia!

Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -