wtorek, 27 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaEwakuacja polskich dzieci z ośrodka wczasowego w Belgii

Ewakuacja polskich dzieci z ośrodka wczasowego w Belgii

Rozpoczęła się ewakuacja polskich dzieci z odciętego przez powódź ośrodka wczasowego Comblain-la-Tour w Belgii – poinformował w piątek przed południem wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. O przebiegu akcji informowany jest premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek nadał jej najwyższy priorytet.

Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA

„Rozpoczęła się ewakuacja dzieci z Comblain-la Tour. Po ewakuacji przez wojsko dzieci przejadą transportem @PLPermRepEU (Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE – PAP) do SP RP gdzie zostanie zapewnione im jedzenie i opieka. O przebiegu akcji informowany jest Premier Mateusz Morawiecki, który jeszcze wczoraj nadał jej najwyższy priorytet” – napisał na Twitterze wiceminister SZ.

Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE we współpracy z polskim konsulatem organizuje w piątek rano ewakuację dzieci oraz ich opiekunów uwięzionych przez powódź w ośrodku wczasowym w Belgii. Ewakuację przeprowadza belgijska armia.

„Interweniowaliśmy w tej sprawie i dzieci zostaną ewakuowane w piątek rano z zalanych budynków przez belgijskie wojsko. Następnie zostaną przewiezione naszymi autokarami do Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli, skąd rodzice będą mogli je odebrać” – powiedział PAP w czwartek wieczorem stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Ewakuowanych będzie ponad sześćdziesięcioro polskich dzieci z odciętego od świata przez powódź ośrodku wczasowym Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain–la–Tour na wschodzie Belgii. Wszystkie drogi dojazdowe do tego ośrodka są zalane.

Od kilku dni Belgię nawiedzają intensywne deszcze, które spowodowały powodzie w wielu częściach kraju.

tgo/mok/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -