poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneEuropa ponownie zamknie się dla Amerykanów?

Europa ponownie zamknie się dla Amerykanów?

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez agencję Reuters, Unia Europejska zamierza usunąć Stany Zjednoczone z listy krajów, z których możliwe jest bezpieczne podróżowanie do Strefy Schengen. Wraz z USA z listy podobno usunięte zostanie pięć innych krajów: Kosowo, Izrael, Czarnogóra, Liban i Północna Macedonia. Ma to związek z rosnącą ilością zakażeń na Covid-19 w tych krajach.

Usunięcie USA z listy krajów, z których można bezpiecznie podróżować do Europy, oznacza komplikacje dla podróżnych i dla linii lotniczych. Fot. Archiwum WEM

Lista „bezpiecznych” krajów jest na bieżąco aktualizowana. Aby dane państwo się na niej znajdowało, liczba dziennych przypadków zakażeń Covid-19 nie może przekraczać 75 na 100 tys. mieszkańców. Obecnie statystyki pokazują, iż w USA wskaźnik ten wynosi ponad 500 przypadków dziennie na 100 tys. mieszkańców.

Co to może oznaczać w praktyce dla podróżnych i linii lotniczych? Niewątpliwie dużą niepewność i kolejne zawirowania, które wpłyną negatywnie zarówno na branżę turystyczną, jak i na plany poszczególnych osób. Co prawda unijna lista nie stanowi obowiązującego prawa i każdy kraj należący do UE sam prowadzi swoją własną politykę w tym zakresie, to jednak podróżni powinni się liczyć z możliwymi ograniczeniami w postaci konieczności odbycia kwarantanny lub poddania się testom, czy większych restrykcji w stosunku do osób niezaszczepionych.

Przypomnijmy, że zakaz podróżowania z USA do krajów Europy wprowadzony został w marcu 2020 r., natomiast ograniczenia kraje europejskie, w tym Polska, zniosły w połowie czerwca 2021 r., gdy w Stanach Zjednoczonych znacznie zmalała ilość zakażeń na Covid-19 (pozostając na poziomie poniżej 75 na 100 tys. mieszkańców dziennie).

Oficjalna informacja o aktualizacji listy krajów, z których podróż do UE jest bezpieczna, ma zostać ogłoszona jutro, tj. w poniedziałek, 30 sierpnia. Zapewne wtedy poznamy też więcej szczegółów i podane zostaną informacje, jak na ten fakt zareagują poszczególne kraje unijne, w tym Polska.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -