wtorek, 7 lutego, 2023
Strona głównaPoloniaNew JerseyEgzamin na Global Seal of Biliteracy w Linden

Egzamin na Global Seal of Biliteracy w Linden

Na przełomie stycznia i lutego w Szkole im. Karola Wojtyły w Linden, NJ, do egzaminu STAMP4s na Global Seal of Biliteracy przystąpiło 25 uczniów z klas od 8 do 11. Egzamin odbył się pod opieką Renaty Martin, koordynatorki Seal na wschodnim wybrzeżu.

Mimo pandemii uczniowie podeszli do egzaminu na Pieczęć Dwujęzyczności. Fot. dobraszkolanowyjork.com

Z moich rozmów z uczniami wynika, że egzamin był dla nich łatwy, chociaż mieli trochę problemów z nagraniem wypowiedzi, bo często uczniowie myślą po angielsku, a odpowiedzi należy nagrywać po polsku – powiedziała po egzaminie dyrektor Agnieszka Czajkowska.

Każdy nowy egzamin w szkole to nowe doświadczenie także dla nauczycieli. – Po egzaminie doszliśmy do wniosku, że należy się skupić na czytaniu ze zrozumieniem przez ucznia i formułowaniu jego własnych odpowiedzi. W nauczaniu należy być elastycznym i nie tylko koncentrować się na realizowaniu materiałów z podręcznika, ale przeznaczyć czas na naukę języka polskiego jako języka komunikatywnego. A ta komunikatywność oznacza błyskawiczną reakcję językową, czyli gotowość i dużą swobodę w podjęciu rozmowy i daniu odpowiedzi na pytanie – dodała dyrektor Czajkowska.

Wicedyrektor Aleksandra Szefke jest też zadowolona, że w szkole po raz pierwszy odbył się egzamin na Pieczęć Dwujęzyczności. – Uczniowie wychodzili po egzaminie w dobrym nastroju i teraz tylko będziemy czekać na wyniki – powiedziała.

Renata Martin stwierdziła, że warunki były komfortowe do egzaminu. – Bardzo duża sala, internet, który nie zawiódł i poczęstunek serwowany przez nauczycielkę Darię Hapun – objaśniła.

Polonijni uczniowie mają możliwość uzyskania certyfikatu Seal of Biliteracy albo w programie stanowym, albo w globalnym. STAMP4s można zdawać w polonijnej szkole, jeśli chce się uzyskać Global Seal. W New Jersey tylko uczniowie szkół publicznych mogą otrzymać stanowy Seal. Dla uczniów pozostałych szkół stworzono Global Seal. Egzamin na stanowy Seal i na Global Seal jest taki sam. Do egzaminu na stanowy Seal w szkołach publicznych mogą przystąpić tylko uczniowie klas 11 i 12 w szkołach średnich. Do egzaminu na Global Seal nie ma wymogów wiekowych. W programie Global uczniowie mogą zdobywać certyfikaty znajomości języka obcego na różnych poziomach.

Wszystkie pytania związane z egzaminem można kierować bezpośrednio do Marzeny Owińskiej na adres e-mailowy: sealofbiliteracypopolsku@gmail.com lub Renaty Martin: renia.martin@yahoo.com.

Danuta Świątek/Dobra Polska Szkoła, opr. JLS

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -