wtorek, 27 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutDzień Weterana w New Britain

Dzień Weterana w New Britain

Dzień Weterana to wyjątkowe święto, obchodzone bardzo uroczyście w całej Ameryce. Obchody odbyły się także 11 listopada w New Britain. Ceremonia w Central Parku w New Britain rozpoczęła się o godz. 11:00. Przewodniczący New Britain Veterans Council komandor marynarki wojennej John Buckely przywitał zebranych, dziękując im za przybycie i wymieniając z nazwy grupy reprezentujące różne formacje i organizacje. Wśród nich była też reprezentacja polskich weteranów w osobach przedstawicieli Pl. #111 im. gen. Józefa Hallera, która jak zawsze wystawiła poczty sztandarowe.

Uczniowie New Britain High School wykonali hymn Stanów Zjednoczonych, podczas którego mundurowi salutowali, a cywile zgodnie z tradycją trzymali prawą rękę na sercu. Następnie pastor Thomas A. Mills z Christian Methodist Church wygłosił inwokację, złożono wieńce przy pomnikach upamiętniających poległych w II wojnie światowej, wojnach w Korei, Wietnamie i w wojnie z globalnym terroryzmem. Wśród widniejących na nich nazwisk poległych żołnierzy są też i te polskie.

W dalszej kolejności pluton piechoty morskiej oddał trzy salwy honorowe, a do mikrofonu została poproszona burmistrz New Britain Erin Stewart, która serdecznie powitała obecnych na uroczystości weteranów, policjantów, strażaków i pracowników z ratusza. W swoim wystąpieniu omówiła znaczenie napisów na pomniku Civil War, podając nazwiska fundatorów i autorów tych treści. Podczas uroczystości godnie uhonorowano tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny i uniwersalnych wartości.

Relacja: Robert Iwanicki
opr. WEM
Fot. Robert Iwanicki

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -