sobota, 23 listopada, 2024

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Genewie (Szwajcaria) w 1925 r. Jednak oficjalnie święto trafiło do kalendarza w roku 1954, gdy na forum międzynarodowym The International Union for Protection of Childhood wystosowała apel o stworzenie mechanizmów mających zapewnić w przyszłości pokój na ziemi.

W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca. Tego dnia w wielu miastach organizowane są rodzinne pikniki, a zajęcia w szkołach przybierają bardziej rozrywkową formę. Fot. Archiwum WEM

Jednym z postulatów było zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju wszystkim dzieciom na świecie. W tym samym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustaliła Deklarację Praw Dziecka, która pomogła rozpowszechnić wzniosłe ideały dotyczące życia i przyszłości dzieci. Wszystkie one zostały zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Pierwsze odnotowane obchody Dnia Dziecka w Polsce pochodzą z roku 1929. Wówczas święto to związane było z Kościołem katolickim. O poranku, przed szkołą, dzieci i rodzice spotkali się na mszy, a po niej wszyscy szli do szkół, gdzie odbywały się przedstawienia i luźne, raczej żartobliwe, lekcje w obecności rodziców. 1 czerwca to data przyjęta począwszy od 1952 r., kiedy to z udziałem dzieci zorganizowano akcję zbierania podpisów pod tzw. apelem sztokholmskim popierającym politykę ZSRR.

Komunistyczne władze Polski i innych krajów Bloku Wschodniego postanowiły świętować Dzień Dziecka 1 czerwca, odcinając się od daty Międzynarodowego Dnia Dziecka, co było podyktowane ideologią walki z kapitalizmem.

Od 1994 roku w Dniu Dziecka obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Obrady polegają na tym, że młodzież zasiada w sali plenarnej Sejmu, podejmuje uchwały i rezolucje dotyczące ich spraw. Za przykładem Polski poszły inne kraje i „dziecięce” parlamenty są także w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji.

W innych krajach

Nie wszędzie Dzień Dziecka świętuje się 1 czerwca. Zgromadzenie Ogólne w swojej rezolucji uznało, że każde państwo może organizować własne obchody w dniu, który uzna za właściwy. W większości krajów Dzień Dziecka obchodzony jest w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka – 20 listopada. Początkowo Dzień Dziecka nazywał się „Dniem Róży”, później nazwę zmieniono na „Kwiatową Niedzielę”.

W Niemczech – obecnie – obchodzi się go dwa razy. Przed upadkiem ZSRR wschodnia część Niemiec obchodziła Dzień Dziecka 1 czerwca, podobnie jak reszta Bloku Wschodniego. Niemcy na zachodzie świętowali 20 września. Po połączeniu Niemiec uznano, że nie warto wszczynać kłótni o to, który dzień jest lepszy, i ustalono obchody Dnia Dziecka dwa razy w roku.

Włosi i Francuzi obchodzą święto dzieci najwcześniej, bo już 6 stycznia. Nawiązuje on symbolicznie do Święta Trzech Króli, którzy przybyli do Betlejem, by złożyć dary Jezusowi. Bardziej popularną nazwą tego święta jest Dzień Rodziny. Tradycją jest wspólna, uroczysta kolacja, podczas której jedzą m.in. ciasto z „wróżbami”. Po kolacji dzieci otrzymują prezenty i słodycze. Zakłada im się na głowy papierowe korony i spełnia wszystkie zachcianki.

W Szwecji nie ma zwyczaju obdarowywania dzieci prezentami. Zamiast tego dyskutuje się o kwestiach dotyczących najmłodszych, takich jak szkolnictwo czy prawa dziecka.

W Australii świętuje się w pierwszą sobotę lipca, zaś w relatywnie bliskiej Japonii chłopcy obchodzą Dzień Dziecka 3 marca, a dziewczynki 5 maja. Symbolem rodziny w Japonii jest ryba. Dlatego też w dniu obchodów święta chłopca, jako przyszłej głowy rodziny, wiesza się w domach sklejone kilka dni wcześniej papierowe ryby. Ryba w kolorze czarnym to ojciec, a czerwonym – matka. Ryby niebieskie symbolizują syna, jest ich tyle, ilu jest potomków płci męskiej w danej rodzinie.

Turkowie obchody Dnia Dziecka ustalili na dzień 23 kwietnia. Ma on przypominać o odzyskaniu przez Turcję suwerenności. Zwyczajowo w tym dniu puszcza się latawce, a buzie dzieci maluje kolorowymi farbami.

Powszechny dzień dzieci

Oprócz Dnia Dziecka obchodzonego 1 czerwca każdego roku jest także Powszechny Dzień Dzieci ustanowiony świętem przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1954 r., aby zachęcić wszystkie kraje świata do jego celebrowania poprzez inicjację specjalnych akcji na rzecz dobra dzieci. Wspomniany Dzień Dziecka obchodzony jest 20 listopada każdego roku w rocznicę ustanowienia Deklaracji Praw Dziecka (ang. Declaration of the Rights of the Child).

Inne święta związane z dziećmi

  • 12 lutego – Międzynarodowy Dzień Dzieci Żołnierzy
  • 12 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy
  • 25 maja – Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych
  • 4 czerwca – Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji i Przemocy
  • 12 czerwca – Dzień Sprzeciwu Wobec Zmuszaniu Dzieci Do Pracy
  • 16 czerwca – Dzień Dziecka Afrykańskiego
  • 11 października – Dzień Dziewczynki
  • 19 listopada – Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

PAI – Polonijna Agencja Informacyjna

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -